reklama

Mieszkańcy chcą zmian w planowaniu Gdańska? Kilka tysięcy wniosków do planu ogólnego miasta

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Biuro Rozwoju Gdańska

Mieszkańcy chcą zmian w planowaniu Gdańska? Kilka tysięcy wniosków do planu ogólnego miasta - Zdjęcie główne

Plan ogólny miasta | foto Biuro Rozwoju Gdańska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Samorząd Przez dwa miesiące, mieszkańcy Gdańska złożyli blisko 5.5 tysiąca wniosków do planu ogólnego miasta. Dokument ten ma za zadanie określać przeznaczenie danego terenu i pomagać w planowaniu przestrzennym. Jakiego miasta chcą gdańszczanie i co dalej z planem ogólnym?
reklama

Gdzie powstaną nowe osiedla, parki, czy miejsca użyteczności publicznej? Jaka część działki musi być zazieleniona i biologicznie czynna? Na te i wiele innych kwestii odpowiada strategiczny dokument w każdym samorządzie, czyli plan ogólny. Od kwietnia do czerwca, mieszkańcy Gdańska mogli składać swoje wnioski właśnie w tym zakresie. Urzędnicy informują, że do Biura Rozwoju Gdańska trafiło 5500 takich postulatów, które poruszają różnorodne kwestie. Co jeszcze reguluje plan ogólny?

  • strefy urbanistyczne miasta
  • maksymalną wysokość i powierzchnię zabudowy
  • intensywność zabudiwy
  • minmalną powierzchnię biologicznie czynną
Urzędnicy zbierali wnioski mieszkańców od 15 kwietnia do 14 czerwca. Można było je składać internetowo lub w wersji papierowe. Teraz przyszedł czas na ich podsumowanie. 

Boją się utraty działek

Znaczna większośc złożonych wniosków (75%) dotyczy przyszłości Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Te są nierzadko położone na atrakcyjnych terenach, które mogłyby kusić deweloperów. Tak jest na przykład w przypadku ROD-ów na pograniczu Przymorza i Zaspy. Miasto twierdzi jednak, że to wynik szeroko zakrojonej kampanii dezinformacyjnej.

- Tak duża mobilizacja tej grupy mieszkańców przy okazji prac nad planem ogólnym bardzo cieszy, trudno jednak nie odnieść wrażenia, że to po części efekt prowadzonej w ostatnich miesiącach kampanii dezinformacyjnej i straszenia działkowców, że niezłożenie wniosku może skutkować likwidacją ROD i wprowadzeniem na jego miejscu zabudowy. Pewnie także dlatego wpłynęły setki wniosków o identycznej treści, dotyczące tych samych działek - tłumaczy Edyta Damszel Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Nie zabrakło również wniosków w sprawie chociażby budowy linii tramwajowej w ul. Klonowej (57). Są również mieszkańcy, którzy planują inwestycje na swoim terenie - 50 wniosków związanych z możliwością realizacji zabudowy mieszkaniowo-usługowej na terenach rolniczych Olszynki. 

Gdańszczanie chcą też zachowania istniejącej zabudowy Manhattanu we Wrzeszczu, w sprawie którego toczą się ostatnio gorące dyskusje. Tych do skrzynki BRG trafiło dokładnie 25. 

Co dalej?

Jak łatwo się domyślić, obecnie trwa analiza złożoych wniosków. Zespół projektowy, który opracowuje plan ogólny, rozpatruje teraz propozycje mieszkańców. Ważnym dokumentem jest w tym kontekście Strategia Rozwoju Miasta Gdańsk 2030 Plus, która zawiera model funkcjonalno-przestrzenny. Jest on punktem wyjścia dla tworzących plan ogólny.

W przyszłym roku dokument ma być gotowy i zostać poddany konsultacjom społecznym. Biuro Rozwoju Gdańska publikuje też najnowsze informacje za pośrednictwem swojej strony internetowej.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama