reklama

Jak wyrobić paszport w Gdańsku? Wyrobienie paszportu krok po kroku

Opublikowano:
Autor:

Jak wyrobić paszport w Gdańsku? Wyrobienie paszportu krok po kroku - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Samorząd Planujesz złożyć wniosek o paszport w Gdańsku? Nie wiesz, jakie są godziny urzędowania punktu paszportowego w Gdańsku? W tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje dotyczące ubiegania się o paszport w Biurze Paszportowym w Gdańsku.
reklama

Po wejściu Polski do Strefy Schengen paszport stał się mniej popularnym dokumentem niż wcześniej. Teraz poruszanie się po całym obszarze wspólnotowym możliwe jest na podstawie dowodu osobistego, dlatego sporo osób wyjeżdżających za granicę nie występuje o paszport. Jednak, jeżeli planujemy wyjazd na egzotyczne wakacje, wizytę u wschodnich sąsiadów lub nie chcemy podróżować na postawie dowodu osobistego, potrzebny będzie paszport. 

Paszport to oficjalny dokument wydawany przez odpowiednie władze państwowe, upoważniający do przekraczania granic oraz legalnego przebywania w innych krajach. 

Jak otrzymać paszport?

Paszport może otrzymać prawie każdy obywatel Polski. Z odmową wydania takiego dokumentu spotkają się osoby, które otrzymały sądowy lub prokuratorski zakaz opuszczania kraju. 

By wejść w posiadanie własnego paszportu trzeba złożyć odpowiedni wniosek w dowolnym punkcie paszportowym w Polsce. Nie musi on być zgodny z adresem zameldowania czy zamieszkania. Niestety nie ma możliwości złożenia wniosku przez internet. Powodem jest konieczność pobrania przez urzędnika odcisków palca osoby wnioskującej. 

Na terenie województwa pomorskiego wniosek o dokument uprawniający do przekraczania granic można złożyć m.in. w Gdańsku, Gdyni, Słupsku, Malborku i Starogardzie Gdańskim. Wszystkie te punkty paszportowe podlegają pod Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku. 

Gdzie wyrobić paszport w Gdańsku?

W Gdańsku funkcjonuje jeden punkt paszportowy. Znajduje się on na tyłach Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego przy ulicy Okopowej 21/27. Wejście do budynku znajduje się jednak od ulicy Rzeźnickiej (naprzeciwko I Urzędu Skarbowego). 

Godziny otwarcia urzędu zależą od dnia tygodnia:

  • Poniedziałek 8:00 - 15:30
  • Wtorek 10:15 - 18:00
  • Środa 8:00 - 15:30
  • Czwartek 8:00 - 15:30
  • Piątek 8:00 - 15:30
Gdański punkt paszportowy pracuje w systemie mieszanym - bez konieczności wcześniejszej rezerwacji lub z rezerwacją internetową. Codziennie część miejsc przewidzianych jest dla osób, które umówią się na wizytę online. 

Gdański punkt paszportowy /Fot.RobsonPL/iStock
Gdański punkt paszportowy - Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku /Fot.RobsonPL/iStock

Rezerwacja wizyty w punkcie paszportowym w Gdańsku

Rezerwacja wizyty w punkcie paszportowym nie jest konieczna, ale istnieje możliwość zarezerwowania terminu przez internet. Dzięki temu możesz uniknąć długiego oczekiwania i mieć pewność, że zostaniesz obsłużony w wybranym przez Ciebie czasie. System rezerwacyjny umożliwia wybór dostępnych dni i godzin oraz rezerwację terminu na złożenie wniosku o paszport.

Aby skorzystać z systemu rezerwacyjnego, wystarczy wejść na stronę internetową https://rezerwacja.gdansk.uw.gov.pl:8445, wybrać "Wydział Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców" i postępować zgodnie z instrukcjami.

Rejestracja wizyty jest możliwa na dwa tygodnie do przodu, od poniedziałku do piątku. Codziennie po północy udostępniany jest jeden dzień z wolnymi miejscami. Jeśli wszystkie miejsca zostaną zarezerwowane, kalendarz będzie pusty, a kolejne miejsca pojawią się dopiero kolejnego dnia.

Wizyta bez rezerwacji

Jeżeli osoba odwiedzająca urząd nie dokona rezerwacji wizyty przez internet, będzie musiała pobrać numerek kolejkowy. Dzięki temu systemowi możliwe jest skuteczne monitorowanie liczby oczekujących osób i zapewnienie sprawnej obsługi. Procedura pobierania biletu jest prosta i polega na wydrukowaniu numerka z biletomatu znajdującego się w holu urzędu.

Warto zaznaczyć, że ilość wydawanych w ciągu dnia numerków jest ograniczona. Przychodząc więc do urzędu pod koniec dnia może się zdarzyć, że nie otrzymamy już biletu ze względu na duże zainteresowanie usługami paszportowymi. Urzędnicy zapewniają, że otrzymanie biletu gwarantuje obsługę w danym dniu, nawet jeżeli przekroczy to standardowe godziny pracy.

Jak złożyć wniosek o paszport dla osoby dorosłej?

Składanie wniosku o paszport dla osoby dorosłej wymaga odpowiedniego przygotowania i dostarczenia niezbędnych dokumentów. Przed przystąpieniem do składania wniosku, upewnij się, że posiadasz wszystkie wymagane dokumenty, aby uniknąć opóźnień i komplikacji przy okienku.

Przy składaniu wniosku o paszport dla osoby dorosłej, konieczne jest przedstawienie obecnie posiadanego ważnego paszportu lub dowodu osobistego. Upewnij się, że posiadasz jeden z tych dokumentów i przynieś go ze sobą do punktu paszportowego.

Kolejnym ważnym elementem jest potwierdzenie wpłaty opłaty paszportowej. Opłatę można uiścić we wpłatomacie znajdującym się w holu urzędu za pomocą karty płatniczej lub wcześniej dokonując przelewu na konto bankowe urzędu (wówczas musisz posiadać wydrukowane potwierdzenie wpłaty opłaty paszportowej). 

Wysokość opłat za wydanie dokumentu w 2023 roku wygląda następująco:

  • Opłata normalna – 140 zł
  • Opłata ulgowa – 70 zł
  • Opłata dla dorosłego z Kartą Dużej Rodziny – 70 zł
Z opłaty w kwocie 70 złotych mogą skorzystać uczniowie i studenci w wieku 18-26 lat, emeryci, renciści oraz osoby z niepełnosprawnościami. Wówczas konieczne jest okazanie podczas wizyty dokumentów uprawniających do ulgi. Przed skorzystaniem z ulgi, upewnij się, że spełniasz wszystkie warunki i skonsultuj się z pracownikiem urzędu paszportowego w razie wątpliwości.

Paszport bezpłatny możesz otrzymać jeżeli spełniasz jeden z poniższych warunków:

  • masz więcej niż 70 lat
  • jesteś mieszkańcem w DPS lub zakładzie opiekuńczym lub korzystasz ze stałych zasiłków z pomocy społecznej, a Twój wyjazd następuje w celu długotrwałego leczenia lub w związku z koniecznością poddania się operacji
  • obecny paszport ma wadę techniczną lub zawiera błędne dane
Kolejnym istotnym elementem wniosku jest dołączenie odpowiedniego zdjęcia. Pamiętaj, że zdjęcie powinno być aktualne i nie starsze niż 6 miesięcy. Przynieś jedno zdjęcie spełniające wymogi, które możesz znaleźć na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zdjecie-do-dowodu-lub-paszportu. Należy zwrócić szczególną uwagę na prawidłowe wykonanie zdjęcia, ponieważ nieprawidłowe zdjęcie może skutkować odrzuceniem wniosku.

Wniosek o wydanie paszportu dla dziecka

Wniosek o paszport dla dziecka muszą złożyć oboje rodzice, opiekun prawny lub kurator. Ważne jest, aby mieć przy sobie ważne dowody osobiste lub paszporty rodziców podczas składania wniosku.

Wniosek może też złożyć tylko jeden z rodziców, jednak drugi rodzic musi spełnić jeden z trzech warunków. Pierwszą możliwością jest przesłanie zgody elektronicznie poprzez stronę internetową https://www.gov.pl/web/gov/wyraz-zgode-na-wydanie-paszportu. Drugą opcją jest sporządzenie pisemnej zgody u notariusza i przekazanie tego dokumentu drugiemu rodzicowi. Trzecią możliwością jest wyrażenie zgody na piśmie w urzędzie paszportowym. Pamiętaj, że zgoda jest jednorazowa i dotyczy tylko jednego paszportu dla dziecka.

W przypadku dzieci powyżej 5 roku życia, konieczna jest ich obecność przy składaniu wniosku. Podobnie jak w przypadku dorosłych, do wniosku należy dołączyć aktualne zdjęcie oraz dokument potwierdzający wpłatę opłaty urzędowej. 

Wysokość opłat:
Dziecko do 12 lat – 30 zł
Dziecko do 18 lat – 70 zł
Dziecko do 12 lat z KDR – 15 zł
Dziecko do 18 lat z KDR – 35 zł

Czas oczekiwania na paszport w Gdańsku

Od złożenia wniosku do wyrobienia paszportu mija zazwyczaj około 30 dni. Jeśli potrzebujesz paszportu pilnie, możesz zwrócić się o paszport tymczasowy. Jest on jednak wydawany jedynie jedynie w szczególnych okolicznościach.

Odbiór paszportu jest możliwy osobiście jedynie w tym samym punkcie, w którym wniosek został złożony. Na odbiór paszportu w gdańskim punkcie nie można się umówić przez internet. Po przyjściu do urzędu należy pobrać odpowiedni numerek. Obowiązuje oddzielna kolejka i pula numerków na odbiór dokumentów. Czas oczekiwania zazwyczaj nie przekracza 15 minut.

Podczas odbioru zostaniesz poproszony o sprawdzenie, czy dane w paszporcie są prawidłowe.

Paszport tymczasowy - kiedy go otrzymać?

Paszport tymczasowy jest wydawany w nagłych przypadkach, kiedy konieczne jest natychmiastowe posiadanie dokumentu podróżnego. Istnieje kilka sytuacji, w których można ubiegać się o paszport tymczasowy:

  • Musisz wrócić do kraju, w którym na stałe mieszkasz.
  • Musisz wyjechać z powodu choroby lub śmierci członka rodziny.
  • Musisz wyjechać w sprawach zawodowych.
  • Twoje dziecko musi wyjechać z powodu nauki lub rozwijania swoich indywidualnych umiejętności.
Aby uzyskać paszport tymczasowy, konieczne jest przedstawienie dokumentów potwierdzających konieczność jego wydania. Może to być np. bilet lotniczy, potwierdzenie rezerwacji hotelowej, zaświadczenie lekarskie lub inny dokument, który dowodzi pilnej potrzeby posiadania paszportu tymczasowego.

Paszport tymczasowy jest ważny przez maksymalnie 365 dni. Opłata za jego wydanie wynosi 30 złotych. W przypadku składania wniosku o paszport tymczasowy, obowiązują takie same zasady jak przy składaniu wniosku o paszport biometryczny dla osoby dorosłej lub dziecka.

Termin odbioru paszportu tymczasowego jest ustalany indywidualnie z kierownikiem oddziału i nie powinien przekroczyć tygodnia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama