Samorządowcy z polskich miast i gmin skarżą się na prognozowane niskie przychody w 2023 i coraz mniejsze budżety. Ich zdaniem winę za coraz mniejsze środki na utrzymanie i rozwój jednostek samorządu terytorialnego, czyli gmin, miast, powiatów, w dużej mierze ponosi rząd. Takie głosy podnoszą między innymi prezydenci Warszawy, Sopotu, ale także Gdańska.
- Gdyby nie było zmian wprowadzonych przez władze centralne, wpływy do budżetu Gdańska z PiT w 2023 roku wynosiłyby 1,4 mld zł. Zaplanowane przez rząd mamy jedynie 900 milionów, czyli ponad pół miliarda złotych nie wpłynie do gdańskiego budżetu na realizację różnych usług w mieście. Co prawda, otrzymaliśmy rekompensatę z budżetu państwa, wynoszącą w sumie 246 milionów złotych, co jednak jest o wiele mniejszą kwotą niż to, co byśmy otrzymali bez zmian w PIT – przypomina prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Na coraz mniejsze wpływy do budżetu skarżą się nie tylko włodarze największych miast, ale także gospodarze gmin wiejskich i wiejsko-miejskich.
Ruch Samorządowy „TAK! Dla Polski” postanowił skierować do prezesa Najwyższej Izby Kontroli wniosek o zbadanie procesu zaniżania przez rząd planowanych dochodów dla samorządów na 2023 rok.
- Zaplanowane dla gmin na rok 2023 dochody z tego tytułu znacząco odbiegają od kwot, jakie Ministerstwo planuje przekazać gminom w roku 2022 r. Zmniejszenie planowanych kwot w warunkach szalejącej inflacji istotnie utrudni samorządom gminnym realizację ich ustawowych zadań i jest skrajnie nierealistyczne. Działania te powodują, iż gminy zmuszone będą do zaciągania dodatkowych zobowiązań finansowych dla zaspokojenia potrzeb społeczności lokalnych. Koszty tych działań będą stanowiły bardzo duże obciążenie kolejnych budżetów gmin. Takie działanie, w naszej ocenie, narusza konstytucyjną normę zawartą w art. 167 ust 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej stanowiącą, iż jednostkom samorządu terytorialnego zapewnia się udział w dochodach publicznych odpowiednio do przypadających im zadań – czytamy w piśmie do NIK.
Dane na temat ubytków dochodów gmin na skutek wyniku projektów ustaw zmieniających podatek PIT znajdują się na stronie Związku Miast Polskich. Z zamieszczonych tam informacji wynika, że w latach 2019-2023 Gdańsk straci łącznie 872 680 450 złotych. Za taką kwotę można na przykład wybudować 14 razy trasę tramwajową Nowa Warszawska, kupić 87 nowych tramwajów lub zbudować dwie hale podobne do Ergo Areny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.