reklama

Radni PiS zarzucają nepotyzm w sprawie komisji ds. problemów alkoholowych. Co na to miasto?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Canva

Radni PiS zarzucają nepotyzm w sprawie komisji ds. problemów alkoholowych. Co na to miasto? - Zdjęcie główne

foto Canva

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PolitykaRadni Prawa i Sprawiedliwości zarzucają Dulkiewicz nepotyzm. Powodem powiększenie składu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Nowi członkowie to głównie radni rządzącej w mieście koalicji.
reklama

Burzliwą dyskusję wywołało zwiększenie liczby członków Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wcześniej w jej skład wchodziło 25 osób. Powołano jednak 6 nowych członków, którzy są związani głównie z rządzącą w Gdańsku koalicją.

reklama

— To jest jawny nepotyzm. Żona pana Skarbka, radnego PO, powołana do gremium, wypełnia definicję tego słowa — mówił radny Tomasz Rakowski. — Mówimy o pieniądzach publicznych, więc ta komisja to raczej kasa zapomogowa dla uśmiechniętych działaczy PO, ich rodzin i osób powiązanych z partią.

Kto dołączył do komisji?

Do komisji ds. problemów alkoholowych powołano 6 nowych członków. Wśród nich znaleźli się:

Krystian Kłos – radny PO i rzecznik prasowy wojewody pomorskiego,

reklama

Nikoleta Puto – żona radnego PO Mateusza Skarbka,

Dorota Miroszniczenko – obecnie związana z portalem gdansk.pl, wcześniej pracowała w Kancelarii Prezydenta Miasta Gdańska,

Żaneta Geryk, Andrzej Kowalczys i Beata Jankowiak – radni Platformy Obywatelskiej.

Ponadto z komisji został usunięty Przemysław Malak, radny Prawa i Sprawiedliwości. W związku z tym radni PiS zarzucają prezydent Dulkiewicz nepotyzm.

Miasto tłumaczy decyzję 

Miasto tłumaczy, że decyzja o powiększeniu komisji nie wzięła się znikąd, a została podjęta w związku ze wzrastającą liczbą osób dotkniętych problemami alkoholowymi.

reklama

— Potrzeby miasta dotyczące walki z uzależnieniami nie zmniejszają się. Stale wzrasta liczba osób korzystających z pomocy Komisji, liczba udzielonych porad indywidualnych przez konsultantów, liczba wniosków dotyczących leczenia odwykowego. Stale wzrasta również liczba interwencji związanych z przemocą domową, będącą następstwem nadużywania alkoholu, oraz zakładanych z tego powodu Niebieskich Kart — poinformował Marcin Szeląg z gdańskiego magistratu.

Według miasta zwiększenie składu komisji jest więc bezpośrednio związane z liczbą obowiązków, które spadają na jej członków.

— Skład Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Gdańsku został powiększony, aby Komisja mogła skuteczniej wykonywać swoje zadania. Należy do nich m.in. kierowanie do sądu wniosków o podjęcie leczenia odwykowego, kontrolowanie sklepów i innych punktów sprzedaży alkoholu pod względem przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż tego typu produktów oraz udział w pracach grup diagnostyczno-pomocowych dotyczących przeciwdziałania przemocy — dodaje.

reklama

Nowi członkowie komisji mają zasilić zespół ds. lecznictwa oraz zespół ds. kontroli.

Ile zarabiają członkowie komisji?

Burzliwą dyskusję wzbudziły również zarobki członków komisji. Wykonywana przez nich praca jest opłacana, a wypłacana im kwota zależy od liczby wykonanych zadań.

— Łączna kwota wynagrodzenia zależy więc od aktywności członka Komisji. Szeregowy członek może maksymalnie otrzymać 3312 zł brutto, co stanowi 71% minimalnego wynagrodzenia (za same posiedzenia nie można otrzymać więcej niż 27% minimalnego wynagrodzenia, za dodatkowe czynności – nie więcej niż 44% minimalnego wynagrodzenia). Aby otrzymać to wynagrodzenie, członek Komisji musi aktywnie uczestniczyć w posiedzeniach i realizować odpowiednią liczbę zadań — mówił Marcin Szeląg.

Dokładna wysokość wynagrodzenia członków komisji jest uzależniona od:

udziału w posiedzeniach Komisji i zespołów problemowych – 9%,

prowadzenia indywidualnego poradnictwa dla osób uzależnionych i ich rodzin, przygotowywania dokumentacji do sądu oraz realizacji procedury Niebieskich Kart – 9% za dwugodzinny dyżur,

udziału w spotkaniach grup przeciwdziałających przemocy domowej – 9% za spotkanie,

wizji lokalnych dotyczących zezwoleń na sprzedaż alkoholu – 6% za wizytę,

kontroli sklepów sprzedających alkohol – 11% za kontrolę,

prowadzenia działań informacyjnych i edukacyjnych – 4%.

Nocna prohibicja i mniej zezwoleń na sprzedaż

Zwiększenie liczby członków komisji jest podobno związane ze zmianami dotyczącymi sprzedaży alkoholu w Gdańsku. Aktualnie poddano pod dyskusję aż trzy projekty, które miałyby wejść w życie w ciągu najbliższego roku.

Pierwsza uchwała zakłada wprowadzenie zakazu sprzedaży alkoholu na terenie całego miasta w godzinach 22:00–6:00, począwszy od 1 września.

Druga uchwała przewiduje ograniczenie sprzedaży alkoholu w sklepach zlokalizowanych w pobliżu określonych placówek. Zgodnie z propozycją, alkohol mógłby być sprzedawany wyłącznie w punktach oddalonych o minimum 75 metrów od takich miejsc jak schroniska dla bezdomnych, ośrodki leczenia uzależnień, domy pomocy społecznej oraz szkoły podstawowe i ponadpodstawowe. Nowe przepisy miałyby wejść w życie 1 stycznia 2026 roku.

Trzecia uchwała dotyczy zmniejszenia maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż alkoholu w Gdańsku. Planowane limity to:

850 zezwoleń na sprzedaż piwa,

850 zezwoleń na sprzedaż wina,

800 zezwoleń na sprzedaż alkoholi wysokoprocentowych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze informacje z Gdańska. Newsy z gdańskiego świata: polityki, biznesu, sportu, rekreacji, kultury i edukacji. Katalog i baza firm. Ogłoszenia lokalne. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama