reklama

Złota Kamienica w Gdańsku zmieni właściciela? Decyzja już w 2025 roku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marcin Białek, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

Złota Kamienica w Gdańsku zmieni właściciela? Decyzja już w 2025 roku - Zdjęcie główne

Piękna kamienica w Gdańsku zostanie sprzedana? | foto Marcin Białek, CC BY-SA 4.0, via Wikimedia Commons

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Nieruchomości GdańskZłota Kamienica przy gdańskim Długim Targu zmieni właściciela? Jak donosi portal wbijamszpile.pl, właściciel budynku, jakim jest Uniwersytet Morski w Gdyni, już w 2025 roku ma zadecydować o przyszłości jednej z najładniejszych kamienic w Gdańsku. Chęć sprzedaży ma wynikać z ambitnych planów rozwoju uczelni.
reklama

Niewiele jest w Gdańsku tak pięknych i charakterystycznych kamienic jak ta przy Długim Targu 41-42. Niezwykły budynek od lat jest chlubą miasta, jednak wiele wskazuje na to, że już w nowym roku zmieni on właściciela. Uniwersytet Morski w Gdyni, do którego należy obecnie bogato zdobiona kamienica, ma bowiem rozważać jej sprzedaż. 

Powodem pojawienia się chęci wystawienia perły gdańskiej architektury renesansowej, ma mieć związek z planowanymi inwestycjami uczelni. W najbliższych latach planuje bowiem znaczący rozwój, zakładający stworzenie nowego domu studenta. Chociaż część z tych planów mogą wesprzeć pieniądze ze sprzedaży nieuczęszczanej obecnie kamienicy przy Długim Targu.

By móc jednak oficjalnie wystawić nieruchomość na sprzedaż, kluczowa jest zgoda rady uczelni i Prokuratorii Generalnej RP. Z tego powodu ostateczna decyzja zapadnie najprawdopodobniej już w pierwszej połowie 2025 roku. 

reklama

Niezwykła historia Złotej Kamienicy

Złota Kamieniczka to wyjątkowy przykład renesansowej architektury w Gdańsku. Budynek powstał w latach 1609–1618 z inicjatywy Johanna Speimanna, ówczesnego burmistrza miasta. Projekt kamienicy przygotował Abraham van den Blocke, nadając jej bogato zdobioną fasadę, pełną alegorycznych i mitologicznych rzeźb.

Speimann stworzył w kamienicy kolekcję osobliwości, gromadząc cenne dzieła sztuki, broń i książki. W XVIII wieku budynek przeszedł w ręce rodziny Steffensów. Podczas II wojny światowej znaczna część konstrukcji uległa zniszczeniu, ale fasada, będąca arcydziełem, przetrwała w dobrym stanie.

Odbudowana po wojnie, kamienica odzyskała dawny blask dzięki artystom takim jak Alfons Łosowski. Do tej pory mieścił się tam Instytut Morski, który odgrywał ważną rolę w środowisku naukowym Trójmiasta. Obecnie kamienica pozostaje jednak pusta.  Złota Kamieniczka to nie tylko symbol Gdańska, lecz także miejsce, które łączy przeszłość z teraźniejszością.

reklama

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama