W piątek 17 stycznia w Gdańsku odbyło się posiedzenia Pomorskiego Zespołu Parlamentarnego, którego głównym tematem stał się przedłużający remont Złotej Bramy. W jego trakcie zebrani na spotkaniu politycy i przedstawiciele Stowarzyszenia Architektów Polskich rozmawiali m.in. o finansowaniu kolejnych etapów remontu.
Jak podkreślała w jego trakcie prezes SARP Wybrzeże Natalia Balcerzak, stowarzyszenie jest otwarte na współpracę z władzą samorządową i rządową. Zapewniła także, że wszyscy zdają sobie sprawę z presji, ale by móc cieszyć się pięknem Złotej Bramy w Gdańsku, konieczne jest przeprowadzenie remontu etapami, nie zawsze widocznymi dla turystów i mieszkańców.
Prezes SARP podkreśliła także, że celem nadrzędnym jest zakończenie remontu w trakcie jej 4-letniej kadencji. Oznacza to, że docelowo koniec prac przy Złotej Bramie planowany jest na 2028 rok. Szpecące ogrodzenie miałoby jednak zniknąć dwa lata wcześniej i zostać zastąpione specjalną osłoną. Na tej miałby być namalowany kształt Złotej Bramy lub historyczne zdjęcie tego budynku.
Złota Brama w Gdańsku w nowej odsłonie – kiedy zobaczymy efekty?
Złota Brama w Gdańsku powstała w latach 1612-1614 według projektu Abrahama van den Blocke, zastępując średniowieczną Bramę Długouliczną. Jej manierystyczny styl, inspirowany architekturą niderlandzką i włoską, podkreślał bogactwo Gdańska. Brama stała się reprezentacyjnym elementem Drogi Królewskiej.Fasady Złotej Bramy zdobi osiem rzeźb autorstwa Piotra Ringeringa, symbolizujących cnoty obywatelskie. Zachodnią stronę zdobią Pokój, Wolność, Szczęście i Sława, wschodnią zaś Zgoda, Sprawiedliwość, Pobożność i Roztropność. Łacińska inskrypcja przypomina o sile jedności: "Zgodą małe państwa rosną".
Dziś Złota Brama, będąca jednym z symboli Gdańska, przechodzi przedłużający się od około 10 lat remont. Konserwatorzy pracują nad odnowieniem detali architektonicznych i przywróceniem jej dawnej świetności. Turyści i mieszkańcy czekają na moment, gdy ponownie zachwyci pełnią swoich manierystycznych detali.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.