Już od dwóch lat portal Rynek Pierwotny tworzy Ranking Dostępności Mieszkań. Pod uwagę branych jest dziesięć największych miast w Polsce, które jednocześnie mają szeroką ofertę lokali do zakupu. Autorzy zwrócili uwagę na relacje cen metrażu mieszkań do wysokości zarobków, wachlarz oferty nieruchomości oraz przeciętny metraż mieszkania, na które można wziąć dogodny kredyt.
Tak prezentują się wyniki analiz autorów dla Gdańska:
- średnie wynagrodzenie: 9003 zł,
- średnia cena za metr kwadratowy mieszkania: 12.585 zł,
- powierzchnia możliwa do zakupienia na BK2% przez singla: 44,7 m kw.,
- wielkość oferty na tysiąc mieszkańców: 23,
- powierzchnia możliwa do zakupienia na BK2% przez rodzinę 2+1: 88,6 m kw.
Gdańsk z najlepszą ofertą lokali
Na równi z Bydgoszczą mamy najlepszą dostępność nieruchomości do zakupu. W przeliczeniu na tysiąc mieszkańców ten przelicznik wynosi 23. Najgorzej wypada tutaj Szczecin z liczbą prawie o połowę mniejszą. Tutaj warto też zaznaczyć, że sytuacja zmienia się z miesiąca na miesiąc i wskaźnik ten jest bardzo dynamiczny.
- W Katowicach, Lublinie i Łodzi oferta mieszkań deweloperskich była w czerwcu większa niż przed rokiem - przykładowo w Katowicach aż o 34%. W Lublinie mieszkań oferowanych przez firmy deweloperskie było więcej o 17% rok do roku, a w Łodzi - o 5%. Jednak w Krakowie, Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu, Poznaniu, Bydgoszczy i Szczecinie oferta mieszkań deweloperskich wyraźnie się skurczyła przez rok (np. w Krakowie aż o 34%) - tłumaczy Marek Wielgo, ekspert portalu GetHome.pl oraz RynekPierwotny.pl.
mat. rynekpierwotny.pl
W rankingu Gdańsk wysoko pozycjonuje się również w zestawieniu powierzchni mieszkań, którą możemy zakupić na standardowy kredyt. Autorzy wzięli pod uwagę tradycyjny kredyt oraz program Bezpieczny Kredyt 2%.
Singiel w Gdańsku z podstawowym kredytem kupi mieszkanie o powierzchni 27,8 m2, zaś w rządowym programie: prawie 45 m2. Rodzina 2+1 zakupi mieszkanie o powierzchni kolejno: 54 m2 oraz 86,8 m2.
Stolica Pomorza na podium
W ogólnym zestawieniu Gdańsk znalazł się na trzecim miejscu tuż za Katowicami i Bydgoszczą.
Rankingowe zwycięstwo Katowic na pewno ma duży związek z wysokim poziomem przeciętnych płac, na który wpływa lokalny sektor wydobywczy. To specyfika stolicy Górnego Śląska, którą trzeba brać pod uwagę. Podobne zastrzeżenia są niepotrzebne w przypadku Gdańska oraz Bydgoszczy, czyli tych miast, które również uzyskały znacznie lepszy wynik od reszty stawki. Warto wspomnieć, że Bydgoszcz to lider ubiegłorocznego Rankingu Dostępności Mieszkań przygotowanego na dokładnie tych samych zasadach - ocenia Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl oraz GetHome.pl.
Autorzy posługiwali się kilkoma założeniami podczas przygotowywania rankingu. Na przykład w zakresie dostępności kredytowej singiel zarabia sto procent przeciętnego wynagrodzenia netto w sektorze przedsiębiorstw. W modelu rodziny 2+1 każdy z dorosłych otrzymuje takie wynagrodzenie, przy czym budżet korygowany jest o wyższe koszty życia. W przypadku obydwu gospodarstw zakłada się wkład własny wynoszący 10% oraz pierwszą ratę na poziomie 40% dochodu netto.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.