reklama

Jak powstaje burza i jakie są jej rodzaje?

Opublikowano:
Autor:

Jak powstaje burza i jakie są jej rodzaje? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Alerty METEO Burza z piorunami potrafi wywołać prawdziwe spustoszenie. Wiele się mówi o tym, jak zadbać o swoje bezpieczeństwo podczas nawałnicy. Jednak równie ciekawą i ważną kwestią jest to, jak burza powstaje oraz jakie warunki sprzyjają jej występowaniu.
reklama

Jak powstaje burza z piorunami?

Według najnowszych badań intensywność oraz częstotliwość burz w Polsce gwałtownie wzrosła w ostatnich latach. Wpływ na to ma wiele czynników, takich jak zanieczyszczenie powietrza, duża liczba budynków na terenach zurbanizowanych oraz zmiany klimatyczne. Nawałnice powstają, gdy masy ciepłego i wilgotnego oraz zimnego i suchego powietrza zderzają się ze sobą. Zachodzi wtedy zjawisko kondensacji, czyli skraplania pary wodnej. Jednak to nie koniec. Schłodzone powietrze opada i ponownie się nagrzewa, przez co wraca wyżej. Układ ten nazywa się konwekcją, w wyniku której powstają chmury typu cumulonimbus, zwane też kłębiasto-deszczowymi. To właśnie one są bezpośrednią przyczyną burz, silnych wiatrów czy gwałtownych opadów deszczu i gradu.

Jak powstają pioruny?

Charakterystyczną cechą burz są pioruny, czyli wyładowania elektryczne pomiędzy dwoma chmurami lub chmurą a ziemią. Mają one miejsce, ponieważ gorące i wilgotne powietrze transportuje duże cząsteczki tlenku wodoru. Tak powstają krople wody oraz kryształki lodu, które stale poruszają się wewnątrz chmury burzowej. Niektóre z nich idą ku górze i ochładzają się, inne spadają. Dodatkowo drobinki odbijają się od siebie, co powoduje ich naelektryzowanie. Kryształki przyjmują ładunek dodatni, a krupy (zamarznięte krople wody) – ujemny. Drugie z wymienionych lokują się niżej, przez co dół chmury jest naładowany ujemnie, a powierzchnia ziemi pod chmurą dodatnio. Różnica potencjałów staje się bezpośrednią przyczyną wyładowań elektrycznych, którym towarzyszą błyski oraz grzmoty.

Jakie rodzaje burz się wyróżnia?

Burze występują najczęściej w sezonie wiosenno-letnim charakteryzującym się dużą wilgotnością powietrza oraz wysokimi temperaturami. Ze względu na warunki powstawania nawałnicy wyróżnia się jej dwa rodzaje, czyli burze wewnątrzmasowe oraz frontalne.

Burze wewnątrzmasowe

Burze wewnątrzmasowe są skutkiem nagrzania się podłoża, które wywołuje zjawisko konwekcji. Z powodu obecności pary wodnej powstają chmury burzowe, w których zachodzą dalsze, opisane powyżej, zjawiska. Tego rodzaju nawałnice czasem ograniczają się tylko do wyładowań elektrycznych, bez opadów deszczu czy gradu.

Burze frontalne

Inaczej wygląda to w przypadku burz frontowych, które powstają w strefach frontów atmosferycznych. Chłodne powietrze, napływając na pewien obszar, wypycha w górę cieplejsze masy, co powoduje powstanie chmur typu cumulonimbus. Im większa różnica temperatur powietrza, tym intensywniejsza będzie nawałnica. Dodatkowo tego rodzaju zawierusze zazwyczaj towarzyszą opady deszczu lub gradu oraz silny, porywisty wiatr. Właśnie z genezy burz frontalnych bierze się przekonanie o tym, że wystąpienie burzy zwiastuje nagłą zmianę pogody. Przyznać trzeba, że bardzo często jest to prawdą.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama