reklama

Przeziernik porzeczkowiec – objawy i zwalczanie

Opublikowano:
Autor:

Przeziernik porzeczkowiec – objawy i zwalczanie - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Pojawienie się chorób lub szkodników na uprawach jest sygnałem do tego, by jak najszybciej wdrożyć stosowne działania mogące uchronić rośliny oraz plony. W przypadku krzewów owocowych takich, jak porzeczka czy agrest, wyjątkowo uciążliwym problemem może okazać się przeziernik porzeczkowiec. Insekty tego gatunku mogą wyrządzić sporo szkód – sprawdź, jakie są objawy ich obecności i w jaki sposób można je zwalczyć.
reklama

Przeziernik porzeczkowiec – jak wygląda i czym się charakteryzuje?

Zanim podejmiesz się walki z wrogiem upraw, jakim jest przeziernik porzeczkowiec, poznaj bliżej jego charakterystykę. Dzięki temu łatwiej będzie Ci rozpoznać ewentualną infekcję i w porę wdrożyć sprawdzone metody działania.

Przeziernik porzeczkowiec (łac. Synanthedon tipuliformis) to motyl o niebiesko-czarnym odwłoku z charakterystycznymi, wyraźnymi paskami w kolorze żółtym. To owad osiągający w postaci dorosłej długość około jednego centymetra. Rozpiętość skrzydeł, które są przezroczyste i poprzecinane ciemnym użyłkowaniem może natomiast sięgać do dwóch centymetrów.

Niebezpieczne dla roślin są formy larwalne przeziernika porzeczkowca. Te są nieco mniej charakterystyczne niż dorosłe osobniki: przybierają mleczną, nieco różowawą barwę, na tle której wyraźniej odznacza się głowa w kolorze brązowym. Gąsienica przeziernika porzeczkowca jest dość duża (osiągać może nawet do 30 milimetrów długości).

Cykl życiowy szkodnika jest ściśle powiązany z rośliną, na której żeruje. W okresie letnim (marzec-czerwiec) samice motyla składają jaja, wybierając obszar młodych pędów rośliny, w które wgryzają się następnie larwy (w tym miejscu żerują do jesieni). Wiosną, po okresie zimowania, poczwarka wygryza niewielki otwór, z którego w następnych tygodniach będzie mógł wylecieć osobnik dorosły.

Przeziernik porzeczkowiec – objawy infekcji roślin

Przeziernik porzeczkowiec atakuje najczęściej krzewy porzeczki – czerwonej, czarnej oraz białej. Można spotkać go również na uprawach agrestu.

Jedną z najprostszych metod na sprawdzenie, czy szkodniki zagnieździły się w roślinach, jest przegląd młodych pędów w trakcie przycinania. Jeżeli po rozcięciu ich rdzeń jest czarny i wyraźnie wyjedzony, a na jego powierzchni widać nawet pojedyncze osobniki w stadiach larwalnych – jest to wyraźne potwierdzenie, że dana roślina została zainfekowana przez szkodniki. Pędy o takich objawach należy bezzwłocznie wycinać.

Sygnałem alarmującym jest również widoczność dorosłych osobników (motyli), na przykład na liściach krzewów. Skutecznym sposobem na kontrolowanie obecności tych szkodników jest wystawianie pułapek feromonowych, które przyciągają samce. Największą inwazję można zaobserwować do kilku tygodni przed zbiorami owoców.

Zwalczanie przeziernika porzeczkowca

Zwalczanie przeziernika porzeczkowca można prowadzić z wykorzystaniem insektycydów. Najbezpieczniejszą formą jest wykonanie oprysków po zbiorze owoców, co pozwala wyniszczyć motyle jeszcze przed złożeniem jajeczek oraz złożone już jajeczka.

Alternatywnymi sposobami mogą okazać się wspomniane już środki feromonowe – ponieważ działają na samce dezorientująco, zatem nie są one w stanie docierać do sami i ich zapładniać. Zauważono ponadto, że na ograniczenie populacji tego szkodnika wpływają również środki przeciw mszycom – tą drogą można ratować uprawy agrestu, ponieważ w przypadku tych krzewów brakuje obecnie insektycydów przeznaczonych do wykonywania oprysków po zbiorach owoców.

Zwalczanie szkodnika, jakim jest przeziernik porzeczkowiec jest niezwykle istotne, ponieważ po jednym pełnym cyklu rozwojowym szkodniki mogą zniszczyć nawet do kilkudziesięciu procent plonów z upraw. Pełna oferta produktów do zwalczania szkodników dostępna jest w sklepie https://wpolu.pl/

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama