reklama

Przestrzeń, komfort, funkcjonalność: Kluczowe aspekty projektów dużych domów

Opublikowano:
Autor:

Przestrzeń, komfort, funkcjonalność: Kluczowe aspekty projektów dużych domów - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Chociaż w przypadku domów jednorodzinnych zasada mówiąca, że „większy znaczy lepszy” nie zawsze znajduje zastosowanie, w przypadku rodzin czteroosobowych i większych duży dom faktycznie może być sporym udogodnieniem. Celując w taki dom, trzeba jednak pamiętać o tym, że jego przestrzeń musi być dobrze zaplanowana, by cały budynek był komfortowy i funkcjonalny. Na jakie aspekty w szczególności trzeba zwrócić uwagę? O tym mówimy w dzisiejszym artykule.
reklama

Duży dom – co to właściwie oznacza?

Zacznijmy od podstaw, czyli wyjaśnienia, co w ogóle należy rozumieć przez pojęcie „dużego domu”. Trudno tutaj rzucać konkretnymi liczbami i parametrami, ponieważ wiele zależy od liczebności rodziny oraz jej potrzeb i wymagań.

Rodzina trzy- i czteroosobowa powinna mieć dom o powierzchni użytkowej przynajmniej 80-100 m2 – każdy dom mający powierzchnię użytkową powyżej 100 m2 może w tym przypadku być uznany za duży. Rodziny pięcioosobowe i większe powinny mieć dom o powierzchni użytkowej wynoszącej minimum 120-130 m2. W ich przypadku dużym domem określimy ten o powierzchni użytkowej większej niż 150 m2.

Jednocześnie podkreślamy raz jeszcze, że są to parametry orientacyjne. Najważniejsze są tu subiektywne odczucia i potrzeby lokatorów.

Najważniejsze cechy dużego domu

Duży dom to większa liczba pomieszczeń, dlatego kluczowe w jego przypadku jest zastosowanie odpowiedniej bryły budynku i optymalne rozmieszczenie poszczególnych pomieszczeń. Mówiąc o najważniejszych cechach dużego domu, musimy wspomnieć o:

  • prostej bryle budynku – taki dom powinien być położony na planie prostokąta, dzięki czemu możliwe będzie optymalne wykorzystanie naturalnego światła;
  • przeszkleniach – w dużym domu warto uwzględnić przeszklenia (np. w salonie i jadalni), dzięki którym będzie można lepiej wykorzystać promienie słoneczne. O ile w małym domu przeszklenia mogą nieco ograniczać poczucie prywatności, o tyle duży dom z założenia ma na tyle dużą powierzchnię, że znajdą się w nim również strefy chroniące przed wzrokiem sąsiadów;
  • odpowiednim podzieleniu stref – ogrzewanie dużego domu może być kosztowne, dlatego sypialnię i pokoje dziecięce warto skumulować w jednej strefie. Dzięki temu możliwe będzie tylko częściowe ogrzewanie domu, a tym samym ograniczenie wydatków na ogrzewanie;
  • optymalnym rozmieszczeniu pomieszczeń – pamiętaj, że najczęściej użytkowane pomieszczenia (czyli salon i jadalnia) powinny znajdować się od strony zachodnio-południowej.

Zobacz projekty dużych domów na www.domoweklimaty.pl

Dobrze zaprojektowany duży dom jest z pewnością bardzo funkcjonalny. Jednocześnie przy odpowiednim rozplanowaniu przestrzeni może on również wypadać korzystnie finansowo w eksploatacji.

Dobry projekt jest tutaj kluczem do sukcesu, dlatego warto korzystać z ofert doświadczonych biur architektonicznych, takich jak Domowe Klimaty. Jeżeli interesują Cię duże domy, polecamy gotowe projekty, które można kupić na stronie https://www.domoweklimaty.pl/duze-domy/.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama