reklama

Porównanie bonding a licówki – która metoda jest dla Ciebie?

Opublikowano:
Autor:

Porównanie bonding a licówki – która metoda jest dla Ciebie? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskie Chcesz zwiększyć estetykę uśmiechu? Jeżeli zależy Ci na bezpiecznym i trwałym efekcie, rozważ umówienie się na konsultację w gabinecie stomatologii estetycznej, gdzie lekarz stomatolog zaproponuje odpowiednią metodę leczenia. Aby mieć piękne i równe zęby można zastosować zarówno zabieg bondingu, jak i licówki. Co będzie lepszą metodą zadbania o idealnie równe uzębienie?
reklama

Czym jest bonding?

Do zabiegów z zakresu stomatologii estetycznej należy bonding w ramach którego wykorzystywane są światłoutwardzalne żywice kompozytowe. Takie materiały idealnie imitują twarde tkanki zęba – zarówno pod względem medycznym, jak i wytrzymałościowym, kolorystycznym czy funkcjonalnym. Dzięki bondingowi, który właściwie plasuje się na pograniczu stomatologii estetycznej i protetyki, można odtworzyć utraconą część zęba lub zębów bądź też, z wykorzystaniem naturalnych tkanek, nadbudować ząb, aby różnica pomiędzy nim a kompozytem żywicznym była w praktyce niezauważalna gołym okiem.

Światłoutwardzalne żywice kompozytowe występują w szerokiej gamie kolorystycznej, można je dowolnie formować, a jeśli z biegiem czasu ulegną uszkodzeniu – naprawić.

Czym są licówki?

W nowoczesnej stomatologii estetycznej wykorzystuje się licówki, które są uzupełnieniami protetycznymi zdolnymi do poprawy estetyki uśmiechu. Mają postać cienkich listków – warstwy ceramiki lub kompozytu – i przeznaczone są do osadzenia na wargowej zewnętrznej części zęba. Najczęściej stosowane są cienkie licówki kompozytowe lub licówki porcelanowe, nazywane również ceramicznymi. Kompozytowe można wykonać szybko – w dowolnym kolorze i kształcie. Szacowana trwałość uzupełnienia wynosi kilka lat. Trwalsze będą licówki ceramiczne, które są jednocześnie najbardziej estetyczne, ale i ich wykonanie pociąga za sobą najwyższe koszty. Przy wizycie konsultacyjnej w gabinecie stomatologicznym dentysta doradzi, które licówki zastosować w konkretnym przypadku pacjenta, dla uzyskania pożądanych przez niego efektów estetycznych. 

Kiedy wykonać bonding, a kiedy licówki?

Bonding i założenie licówek zmierzają do tego samego – poprawy estetyki uśmiechu. Jednak zabiegi te różnią się. Bonding postrzegany jest jako mniej inwazyjna i tańsza alternatywa dla trwałych i estetycznych licówek pełnoceramicznych. Szacuje się, że przy wykonaniu uzupełnień z kompozytów żywicznych ich trwałość wyniesie około 5 lat, albo nawet dłużej, jeśli pacjent zadba o regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i prawidłową higienę w obrębie jamy ustnej.

Kiedy przeprowadza się zabieg bondingu? Stomatolodzy zalecają jego wykonanie dla poprawy estetyki i przywrócenia funkcjonalności zębów po ukruszeniu lub urazach. W ramach bondingu  można poprawić kształt zębów, zmienić ich kolor, a także zamknąć diastemę i tremy. To zabieg, który jest w stanie poprawić estetykę po leczeniu ortodontycznym.

Licówki, podobnie jak bonding, pomagają w rozwiązywaniu wielu problemów dotyczących estetyki uśmiechu. Właściwie zalecenia są podobne jak przy bondingu. Licówki pozwalają na odbudowę zębów częściowo utraconych, usunięcie nieestetycznych przebarwień koron oraz korektę kształtu zębów i usuwanie diastem. Zastąpią nieestetyczne wypełnienia, a także umożliwią naprawę ukruszenia, ułamania i pęknięcia szkliwa, a nawet na wydłużenie za krótkich zębów. Pomagają także w korekcie nieprawidłowości ich położenia w łuku i korekcie estetycznej zaburzeń rozwojowych na powierzchni wargowej zębów. Dlatego należy uznać, że licówki są stosowane w szerszym zakresie niż bonding. Będą jednak bardziej ingerowały w uzębienie, ponieważ stomatolog przy ich osadzaniu zeszlifowuje lekko ząb i pobierze wycisk protetyczny, który przekazywany jest do laboratorium, w którym wykonana zostanie licówka porcelanowa. 

Bonding to rozwiązanie odpowiednie dla pacjentów z drobnymi problemami z zębami natury estetycznej, a licówki są w stanie poprawić estetykę w różnych przypadkach, dlatego ich zastosowanie ma szerszy charakter.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama