Czym jest olej kokosowy?
Olej kokosowy, który bywa też nazywany tłuszczem kokosowym lub masłem kokosowym jest tłuszczem pochodzenia roślinnego. Otrzymuje się go poprzez tłoczenie, a następnie rozgrzanie świeżego miąższu orzechów palmy kokosowej lub też miąższu uprzednio suszonego w postaci wiórków. Choć w formie płynnej jest bezbarwny, to w temperaturze pokojowej zmienia swoją postać na stałą, o białym kolorze. Na formę płynną zamienia się wraz ze wzrostem temperatury.
Rafinowany a nierafinowany olej kokosowy
Olej kokosowy może występować w formie rafinowanej, bądź nie. Rafinowany olej kokosowy ma za sobą przemysłowy proces bielenia i dezorydacji, a często również obróbki w wysokiej temperaturze. Jest mniej wartościowy składnikowo, niewiele jest w nim antyoksydantów, a charakterystyczny kokosowy smak nie wybija się na pierwszy plan.Olej kokosowy, który nie przeszedł procesu rafinacji jest ekologiczny, ma wiele składników bioaktywnych, witamin i przeciwutleniaczy, a smak i aromat można określić jako kokosowo-orzechowy. Ten rodzaj tłuszczu kokosowego pozyskuje się zwykle z miąższu tłoczonego na zimno. To właśnie nierafinowany olej kokosowy chwalony jest przez wszystkich tych, którzy doceniają jego wartości odżywcze.
Cenne składniki oleju kokosowego
Nierafinowany tłuszcz kokosowy zawiera między innymi witaminy B2, B6, i C, które dobrze wpływają na funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego. Z kolei duże pokłady witaminy E, zwanej witaminą młodości i płodności, przeciwdziałają starzeniu się organizmu. Kwas foliowy, żelazo, cynk, wapń, potas, fosfor, magnez i jod - to kolejne składniki, które wchodzą w skład oleju kokosowego, a o których właściwościach wszyscy lekarze wypowiadają się z uznaniem. Pod tym względem olej kokosowy staje się tym samym bardzo dobrym źródłem cennych składników, które są podstawą każdej diety - czy to jadłospisu tradycyjnego, czy to diety odchudzającej typu catering dietetyczny. Zapewnienie organizmowi niezbędnych witamin i minerałów jest priorytetem, bez względu na rodzaj menu, którym się kierujemy. Takich dobroczynnych składników w oleju kokosowym jest pod dostatkiem.
Kontrowersja wokół tłuszczów
To, co dla wielu może wydawać się kontrowersyjne, jeśli chodzi o skład oleju kokosowego, to zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych. Procentowo, tłuszcze nasycone osiągają ponad 90% całego makro składu oleju kokosowego. Z wielu badań naukowych wynika zaś, że nadmiar tłuszczów nasyconych w diecie nie jest zdrowy. Mówi się o ich wpływie na rozwój chorób układu krążenia.Wśród tłuszczów nasyconych wyróżniamy:
- kwasy tłuszczowe długołańcuchowe - do trawienia tych tłuszczów potrzebny jest udział specjalnych enzymów trawiennych, np. żółci. Nadmierne spożywanie tego rodzaju kwasów tłuszczowych powoduje podwyższenie tzw. złego cholesterolu i duże ryzyko powstawania zmian miażdżycowych oraz chorób kardiologicznych
- kwasy tłuszczowe średniołańcuchowe (MCT) to tłuszcze o średniej długości łańcuchach węglowych. Mają inną budowę niż tłuszcze długołańcuchowe, wchłaniają się bezpośrednio do naczyń krwionośnych i przenoszone są prosto do wątroby. Dzięki temu zwiększają uczucie sytości, a organizm ma mniejszą tendencję do magazynowania tłuszczów.
Czy olej kokosowy odchudza?
O oleju kokosowym mówi się nierzadko w kontekście odchudzania. Dodatek oleju kokosowego do jadłospisu, smażenie na oleju kokosowym, niskokaloryczna dieta pudełkowa z wykorzystaniem oleju kokosowego i inne pomysły - tłuszcz kokosowy potrafi nam towarzyszyć na każdym kroku na drodze do pięknej sylwetki. I słusznie! Włączenie tego tłuszczu do walki z nadprogramowymi kilogramami może mieć zaskakujące efekty, pomimo tego, że jedna łyżka oleju kokosowego ma około 120 kcal, a więc sporo. Kaloryczność i sam skład oleju kokosowego powoduje szybkie uczucie sytości, co w przypadku diety redukcyjnej nie pozostaje bez znaczenia. W przypadku diety ketogenicznej, tłuszcz kokosowy ułatwia wejście w stan ketozy, czyli produkcji przez organizm ciał ketonowych. Wspomaga też mikroflorę jelitową, usuwając wzdęcia i przyspieszając perystaltykę jelit.Spożywanie oleju kokosowego ma swoje plusy i minusy, jednak jeśli zależy nam na przewadze tych pierwszych, wybierajmy nieprzetworzony olej kokosowy. Dostarczy on sporej dawki witamin i minerałów. Pomimo dużej ilości nasyconych kwasów tłuszczowych, te w składzie tłuszczu kokosowego nie powinny bezpośrednio przyczyniać się do rozwoju miażdżycy. Masło kokosowe może być przydatne podczas diety, szczególnie tej bazującej na ketozie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.