reklama

Jakie są rodzaje dekoracji do akwarium?

Opublikowano:
Autor:

Jakie są rodzaje dekoracji do akwarium? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Materiały partnerskieZałóżmy, że stworzyliśmy już własne akwarium. Jednakże ciągle nam coś w nim brakuje, niby mamy rybki, niby mamy filtr wody, ale nie ma efektu “wow”. A więc o jakie dekoracje warto zadbać przy rozbudowie lub planowaniu własnego, podwodnego świata?
reklama

Rośliny

Rośliny z jednej strony to przecież żywe organizmy - z drugiej, mogą stanowić świetną dekorację dla naszego akwarium. Poza ładnym wyglądem stanowią również wiele funkcji ważnych z punktu widzenia naszego podwodnego ekosystemu. Albowiem w procesie fotosyntezy (rzecz jasna, że przy odpowiednim naświetleniu) tworzą tlen, który jest potrzebny do przeżycia i rozwoju naszym wodnym mieszkańcom. Poza tym mogą stanowić rusztowanie dla “dobrych bakterii”, takich jak chociażby bakterie nitryfikujące, które będa nam oczyszczać wodę i pomogą w usuwaniu materii organicznej i innych szkodliwych substancji (np. amoniaku).

Korzenie

Korzenie w akwarium to niezwykle modny element, który wkomponuje się w praktycznie każdą aranżację. Poza mogą stanowić schronienie i legowisko do składania ikry dla ryb. W zależności od wielkości akwarium, warto zadbać o jeden lub kilka takich korzeni, które będą nam spoczywać na dnie.

reklama

Kamienie

Poza funkcją estetyczną, kamienie są również dobrym schronieniem dla wodnych żyjątek oraz posłużą urozmaiceniu podłoża. Ryby mogą na nich odpoczywać, wylegiwać się, a także składać ikrę. Dzięki odpowiedniej aranżacji kamieni możemy stworzyć jaskinie i groty, w których siłą rzeczy będa chować się nasze rybki. Albo zaprojektować wieże, na których to dachach będą odpoczywał gupiki. Wszystko zależy od naszych pokładów kreatywności i chęci.

Żywe skały

Żywe skały to świetna sprawa dla wszystkich akwariów morskich. Umieszczenie ich w zbiorniku ze słoną wodą pomaga przystosować się rybom do zamkniętego ekosystemu. Dzieje się tak, ze względu na mnogość bakterii oraz innych istot żyjących wokół żywych skał - dzięki temu ryby i bezkręgowce mogą poczuć się bardziej jak na otwartym morzu.

reklama

Oświetlenie

Mało ludzi sobie z tego zdaje sprawę, ale oświetlenie ukazuje nam dekoracje, takimi, jakimi je widzimy. Innymi słowami: bez dobrego oświetlenia nie będziemy mogli podziwiać naszego akwarium takim, jakim jest piękne. Dlatego zadbanie o odpowiednie natężenie, kolor, moc oraz rozpiętość światła to istotna sprawa przy projektowaniu podwodnego świata. Zmiana koloru, np. z niebieskiego na różowy, może całkowicie zmienić postrzeganie naszych wodnych dekoracji. Do wyboru mamy świetlówki (najtańsza opcja), lampy rtęciowe i jodowe (droższa, ale spełniająca się w dużych, ciemniejszych akwariach opcja) oraz oświetlenie LED (bardziej wydajne i ekologiczne, z możliwością dostosowania strumienia światła. Warto sobie przejrzeć różne oświetlenia chociażby na stronie akwarystyczny24.pl.

reklama

Podsumowanie

Niezależnie od tego, czy Twoje akwarium będzie zaprojektowane, czy stworzone “pod wpływem weny”, to warto zadbać najpierw o te najbardziej istotne dekoracje, a potem o te mniej ważne. Przykładowo lepiej najpierw zaopatrzyć się w oświetlenie i rośliny, a dopiero potem w kamienie i korzenie. Wszystko oczywiście zależy od naszego budżetu, ale pewien schemat wyboru powinniśmy wszyscy znać.

W celu sprawdzenia szerokiego asortymentu dekoracji zapraszamy do zajrzenia do sklepu akwarystyczny24.pl, gdzie znaleźć można różnorodne bakterie, ozdoby i sprzęt akwarystyczny. Wszystkie te akcesoria przeznaczone zarówno do akwariów słodkowodnych, jak i słonowodnych.

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama