Wrzeszcz
Choć trudno powiedzieć, żeby Wrzesz był mało znany, to jednak znajduje się poza centrum i nie należy do ścisłego kanonu turystycznego Trójmiasta. Nie znaczy to bynajmniej, że nie warto tu zawitać, bo zdecydowanie we Wrzeszczu jest co robić i oglądać. Świetnie zachowane, dziewiętnasto- i dwudziestowieczne kamienie o niskiej zabudowie, oryginalny układ wąskich ulic, liczne restauracje i dużo zieleni – popołudnie spędzone w tej części Gdańska może być naprawdę przyjemne! Jeśli przyjeżdżasz do Trójmiasta na co najmniej kilka dni, rozważ wykupienie ubezpieczenia turystycznego, którego oferty znajdziesz na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/ranking.
Dolne Miasto
Dolne Miasto to coraz popularniejsza dzielnica, ale przede wszystkim wśród miejscowych – turyści jeszcze dość rzadko tutaj przychodzą. Tymczasem właśnie na Dolnym Mieście można „posmakować” autentycznego Gdańska, a nie tego do bólu idealnego i skrojonego pod turystów, który czeka w ścisłym centrum. Znajduje się tu też wiele rozmaitych punktów gastronomicznych.
Gmach główny Politechniki Gdańskiej
Nie jest przesadą stwierdzenie, że budynek pełniący obecnie funkcję gmachu głównego Politechniki Gdańskiej należy do najbardziej niesamowitych pod względem architektonicznym zabytków nawet nie na Pomorzu, co w całej Polsce. Okazały i zarazem kunsztownie zdobiony budynek zlokalizowany na Wrzeszczu Górnym powstał na początku XX w. i od początku był projektowany z myślą o przeznaczeniu edukacyjnym.
Dworzec inny niż wszystkie
Mimo że gdański Dworzec Główny jest dobrze znany mieszkańcom miasta, to nie każdy odwiedzający je turysta wie, że warto choć przez chwilę rzucić okiem na ten budynek. Polecamy udać się w to miejsce, ponieważ zarówno z zewnątrz, jak i w środku prezentuje się on fenomenalnie.
Zabudowania nadgryzione przez ząb czasu
Znajdując się w ścisłym centrum, można przeoczyć ciekawe miejsca rozmieszczone na obrzeżach miasta. Pełniąca dawniej funkcje latarni morskiej Twierdza Wisłoujście jest jedną z takich atrakcji. Interesująca pod względem architektonicznym, cylindryczna wieża, na której przed laty płonęło palenisko, stanowi ciekawą pamiątkę po dawnych czasach.
Wróć z wakacji z dodatkową wiedzą
Efekty mozolnej pracy archeologów możesz docenić, przekraczając próg tzw. Błękitnego Baranka. Jest to oddział Muzeum Archeologicznego, kryjący w swoim wnętrzu mnóstwo nietuzinkowych eksponatów prezentujących historię handlu w tym mieście na przestrzeni wieków.
Dawne bunkry i opuszczone miejsca
Gdańsk przyciąga w swoje strony wielu turystów zainteresowanych alternatywnym zwiedzaniem. Mają tu czego szukać m.in. osoby uprawiające modny ostatnimi czasy urbex, czyli eksploracji opustoszałych nieruchomości. Znajdziesz tu wiele dawnych fortyfikacji (np. Bastion Żubr) oraz innych wciąż stojących nieużytków. Eksplorując takie lokalizacje, zdecydowanie polecamy wykupienie ubezpieczenia, np. w serwisie https://www.polisaturystyczna.pl/.
Wielkoformatowa sztuka nowoczesna
Za pozwoleniem władz miasta z okazji jego 1000-lecia w 1997 roku powstał pierwszy mural na gdańskiej dzielnicy Zaspa. Od tego czasu nowe, ogromnych rozmiarów prace pojawiały się na kolejnych zabudowaniach, stopniowo tworząc największe w całej Europie skupisko tego typu dzieł. Swego czasu organizowano nawet na Zaspie festiwal Monumental Art. Aby zobaczyć przeszło 60 znajdujących się tam murali w odpowiedniej kolejności, zgłębiając przy okazji historię każdego z nich, najlepiej pobrać ułatwiającą ich podziwianie aplikację na smartfony.
Budynek, którego końca nie widać
Przyszedł czas na kolejnego gdańskiego rekordzistę. Budynek mieszkalny usytuowany przy ul. Obrońców Wybrzeża, nazywany falowcem, jest drugą pod względem długości nieruchomością mieszkalną w Europie. Ponad 1800 mieszkań na dziesięciu piętrach i długość sięgająca 860 metrów – wymiary tego kolosa potrafią wprawić w osłupienie. Na odległości dzielącej pierwszą i ostatnią klatkę zmieściły się aż 3 przystanki autobusowe!
Biskupia Górka
Wyjątkowo autentyczne i zarazem nieco tajemnicze, położone na niewielkim wzniesieniu osiedle Gdańska zwane Biskupią Górką wyróżnia się niskimi, pruskimi kamienicami z końca XIX i początku XX w. oraz zabytkowym zabudowaniami klasztornymi i fortyfikacyjnymi. Rozciąga się stąd też ciekawy widok na Śródmieście.A jeśli wolisz spędzać czas na rajskich plażach, polecamy spędzenie urlopu na Zanzibarze. Przed wylotem pamiętaj o paszporcie i dowiedz się, jakie ubezpieczenie na podróż do Tanzanii kupić.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.