reklama

Mów do mnie jak do człowieka! - hasło tegorocznej edycji Forum Młodych

Opublikowano:
Autor:

Mów do mnie jak do człowieka! - hasło tegorocznej edycji Forum Młodych - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zapowiedzi kulturalne Forum Młodych to coroczna konferencja młodzieżowa organizowana w Europejskim Centrum Solidarności. Podczas tegorocznej edycji wydarzenia przewidziano debaty oraz warsztaty z udziałem ekspertów. Adresatem Forum Młodych są uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych.
reklama

Wolontariat, zdrowie psychiczne, kościół

To tylko kilka z tematów, które zostaną poruszone w debatach tegorocznej edycji Forum Młodych. Warto podkreślić, że tematy oraz samo wydarzenie od etapu planowania do realizacji jest tworzone przez młodzież. Jak mówią sami organizatorzy, tegoroczna edycja konferencji będzie poruszała najważniejsze wyzwania współczesności: zdrowie psychiczne, aktywność publiczną młodych oraz przyszłość naszej planety.

Ze względu na sytuację pandemiczną tegoroczna odsłona festiwalu odbędzie się w formie hybrydowej. Forum Młodych rozpocznie się już jutro i potrwa do czwartku. 

PROGRAM

30/11/21, WTOREK

17:10-18:00 DEBATA: MÓW DO MNIE JAK DO CZŁOWIEKA. Miejsce młodych w przestrzeni publicznej

Porozmawiajmy o młodych w przestrzeni publicznej, o układzie sił i hierarchiczności. Co zachęca do działalności, a co wręcz przeciwnie? W co młodzi chcą być zaangażowani, a gdzie ich brakuje z perspektywy starszego pokolenia? Czy nie ma ich w przestrzeni publicznej, bo starsze pokolenia nie chcą się posunąć, czy dlatego, że wolą realizować się w swoim mikroświecie?

Goście - Pola Biblis - aktywistka grupy Młoda Zaraza w Gdańsku, Franek Sterczewski – jeden z najmłodszych posłów IX kadencji Sejmu RP (KO), Aleksandra Sawa – dziennikarka „Kultury Liberalnej”.

Moderacja - Filip Borawski (XV LO w Gdańsku)

Opieka merytoryczna - dr Konrad Knoch (ECS)

18:00-18:10 PRZERWA

18:10-19:00 DEBATA

WOLONATRAT: PO CO I DLA KOGO?

Dlaczego zostajemy wolontariuszami – dla punktów w rekrutacjach, dla ludzi, dla siebie? Jak być dobrym wolontariuszem i kto nim być nie powinien? Gdzie szukać dobrych wolontariuszy?

Goście - Katarzyna Kędzioł – dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 8 w Gdańsku, organizatorka wolontariatu szkolnego, Szymon Knitter – koordynator w Centrum Wolontariatu w Gdańsku, Draginja Nadaždin – była dyrektorka Amnesty International Polska
Moderacja - Igor Dorawa (XIV LO w Gdańsku)
Opieka merytoryczna - Bartosz Rief (ECS)

19:00-19:10 PRZERWA

19:10-20:00 DEBATA: KTO TU RZĄDZI, JA CZY MÓJ MÓŻG?

Zrozumieć siebie, czyli jak jesteśmy przystosowani do życia? Dlaczego tyle osób ma teraz depresję? Co dostaliśmy od ewolucji, a na co mamy wpływ?
Goście - dr Wojciech Glac – biolog i twórca gier, Wydział Biologii Uniwersytetu Gdańskiego, Joanna Gutral – psycholożka, założycielka profilu @zdrowaglowa, Szymon Majewski – dziennikarz i satyryk
Moderacja - Barbara Siewert (III LO w Gdyni)
Opieka merytoryczna - dr Judyta Bielanowska (ECS)

WARSZTATY ONLINE

18:00 INSPIRACJE: szkoła moich marzeń

Wraz z ekspertami praw dziecka i życia szkolnego przeprowadzimy analizę przypadku trudnej, choć często występującej w szkole sytuacji. Zastanowimy się, jak wyjść z kłopotu, co można zrobić i jak ocalić godność, dobro i przyjaźnie.
Gość - dr Marek Michalak – pedagog specjalny, były Rzecznik Praw Dziecka
Moderacja - Julia Nowopolska (Technikum Łączności w Gdańsku)
Opieka merytoryczna - dr Judyta Bielanowska (ECS)

1/12/21, ŚRODA

17.00 Otwarcie II dnia FESTIWALU FORUM MŁODYCH 2021
Drugi dzień otwiera podsumowanie pierwszego, czyli 5 minut o sensie FORUM MŁODYCH 2021

17:10-18:00 DEBATA: JEDZENIE, KLIMAT i EMOCJE

Coraz więcej mówimy o katastrofie klimatycznej i o tym, czy i jak ją powstrzymać. Niekiedy tracimy siły do zmian i do działania. Wśród rzeczy, które można zrobić – zarówno indywidualnie, jak systemowo – znajduje się kwestia tego, co jemy, jak traktujemy zwierzęta, jak radzimy sobie z obawami.
Goście - Joanna Brzezińska – psycholożka z Fundacji Klimat i Emocje, Paweł Rawicki – prezes stowarzyszenia Otwarte Klatki, Michał Gniłka (Micky Rotten) – szef kuchni wegańskiej
Moderacja - Julia Monkiewicz (Akademickie Liceum Ogólnokształcące „Lingwista” w Gdańsku)

18:00-18:10 PRZERWA

18:10-19:00 DEBATA: PO CO MŁODYM KOŚCIÓŁ?

Z badań społecznych wynika, że Polska to obecnie najszybciej zeświecczające się państwo na świecie. Prasa donosi o laicyzacji społeczeństwa, a koleżanki i koledzy masowo wypisują się z lekcji religii. Czy nasza wiara jest płytka, czy ją straciliśmy, a może ktoś ją nam odebrał?
Goście - dr Agata Bachórz – socjolożka, Uniwersytet Gdański, ks. dr Krzysztof Niedałtowski – teolog i religioznawca, duszpasterz środowisk twórczych, Piotr Pawłowski – radca prawny i koordynator stowarzyszenia Świecka Szkoła
Moderacja - Nina Katka (III LO w Gdańsku)
Opieka merytoryczna - dr Arkadiusz Smagacz (ECS)

19:00-19:10 PRZERWA

19:10-20:00 DEBATA: BRZYDKIE SŁOWO "ABORCJA"

Nie trzeba być zwolennikiem ani przeciwnikiem prawa do aborcji, żeby rozmawiać o społecznym odbiorze tego zjawiska, o języku, którego używamy, żeby ją opisywać i o sporze, który od wielu lat dzieli społeczeństwo.
Goście - dr Elżbieta Korolczuk – badaczka ruchów społecznych, Uniwersytet Södertörn w Sztokhomie, Magdalena Nowacka, psycholożka, seksuolożka i badaczka psychologii rodzaju, Maja Pietrusiewicz – aktywistka, współzałożycielka Fundacji Widzialne
Moderacja - Martyna Kozdra (Gdański Uniwersytet Medyczny)
Opieka merytoryczna - Aneta Lehmann (ECS)

WARSZTATY ONLINE

20:00 Starter pack działacza

Czym jest działalność publiczna? Jak znaleźć swoją niszę? Jak zacząć i pokonywać ograniczenia? Zapraszamy na warsztaty dla osób, które rozpoczynają działalność publiczną albo się do tego przymierzają.
Prowadzenie - Jakub Hamanowicz (VII LO im. Józefa Wybickiego w Gdańsku) i dr Anna Strzałkowska (ECS)

4/11/21, CZWARTEK

17.00 Otwarcie III dnia FESTIWALU FORUM MŁODYCH 2021

17:10-18:00 DEBATA: KRYPTOWALUTY: MONETA WOLNOŚCI?

Podobno kryptowaluty to pieniądze przyszłości: bezpieczne, demokratyczne, pozbawione kontroli. Czy to prawda? Czy warto w nie inwestować? Jakie są relacje między kryptowalutami, przyrodą i społeczeństwem?
Goście - dr Marcin Zaród – fizyk i socjolog, Uniwersytet Warszawski, Adam Sobina – student i inwestor na rynku kryptowalut
Moderacja - Kuba Strzelczyk (Uniwersytet Morski w Gdyni)

18:00-18:10 PRZERWA

18:10-19:00 DEBATA: PRAWDA 2021

Skąd wiadomo co jest prawdą i co jest prawdą w 2021 roku? Jak prawdę poznają dziennikarze i factcheckerzy? Dlaczego kłamiemy i jak nie dać się oszukać?
Goście - Katarzyna Włodkowska – dziennikarka trójmiejskiej „Gazety Wyborczej”, Paweł Terpiłowski – założyciel organizacji factcheckingowej Demagog.org, Igor Rotberg – psychoterapeuta i popularyzator nauki
Moderacja - Tymon Lipiński (Szkoła Podstawowa nr 58 w Gdańsku)
Opieka merytoryczna - Magdalena Charkin-Jaszcza (ECS)
[news:1247442]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama