reklama

43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych [PROGRAM]

Opublikowano:
Autor:

43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych [PROGRAM] - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Zapowiedzi kulturalne Wielkimi krokami zbliża się 43. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. Aby upamiętnić to niezwykle ważne wydarzenie w historii współczesnej Polski, Instytut Pamięci Narodowej oraz Europejskie Centrum Solidarności przygotowały szereg inicjatyw.
reklama

-  1 września 1939 roku na Westerplatte rozpoczęła się wojna, która zmieniła obraz świata na kilkadziesiąt lat. Także tutaj, w Gdańsku 43 lata temu, dzięki solidarnościowemu strajkowi, ale także woli dialogu i rozmowy rozpoczął się demontaż systemu, który został ustanowiony po II wojnie światowej – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza na spacery po wystawie stałej 26, 27 oraz 31 sierpnia. Świadkowie wydarzeń sierpnia '80 zostaną przewodnikami i oprowadzą po muzeum. W tę rolę wcielą się między innymi Piotr Adamowicz, Jerzy Borowczak, Jerzy Kiszkis czy Anna Machcewicz. W sobotę, 26 sierpnia zaplanowano z kolei spacer w języku ukraińskim, który poprowadzi Lew Zacharczyszyn. Białoruski spacer poprowadzi Taciana Lysenko w niedzielę, 27 sierpnia. Oba spotkania odbędą się o godzinie 17.00.

"Nowe otwarcie" bramy nr 2

W czwartek, 31 sierpnia zaplanowano również uroczyste otwarcie zrewitalizowanej, historycznej bramy nr 2. Wydarzenie odbędzie się o godzinie 11.00, a weźmie w nim udział między innymi Lech Wałęsa.

- 31 sierpnia tradycyjnie, z autorkami i autorami polskiej demokracji otwieramy bramę numer 2. Także 31 sierpnia podczas wydarzenia „Etyka Solidarności” profesor Michał Bilewicz opowie nam, jakie znaczenie ma słowo Solidarność. W jaki sposób jest niszczone w naszej przestrzeni przez bardzo świadomy hejt, ale jak można też działać. Pięknym symbolem jest także wręczenie Medalu Wdzięczności. W tym roku, 31 sierpnia uhonorujemy ludzi, bez których wolnej Polski by nie było - mówił Basil Kerski, dyrektor ECS.

Tego samego dnia o godzinie 15.30 odbędzie się projekcja impresji filmowej "Family Trees.Emilie Brzeziński". O godzinie 17.30 organizatorzy zapraszają na Latający Uniwersytet Praw Człowieka.

Dzień wcześniej, bo w środę 30 sierpnia fundacja Grand Press uhonoruje zaangażowane w działalność proobywatelską Medalem Wolności Słowa. Gdańsk będzie miastem-gospodarzem wyjątkowej gali.

Uroczystości IPN

Instytut Pamięci Narodowej również przygotował kilka propozycji. 28 sierpnia o godzinie 19.00 w Sali BHP odbędzie się koncert „Bardowie Wolności – Pamiętamy o Was!”.

30 sierpnia IPN zaprasza na plac Solidarności, gdzie o godzinie 12.00 odbędzie się wernisaż wystawy o Lechu Bądkowskim. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama