Carillon jest instrumentem muzycznym, będącym zespołem dzwonów wieżowych, na których można wybijać melodie sercami dzwonów wprawianymi w ruch za pomocą klawiatury. Według Światowej Federacji Carillonowej carillon musi składać się z co najmniej 23 dzwonów. Standardowy carillon posiada co najmniej 4 oktawy, czyli 47 dzwonów Instrumenty, które są złożone z mniej niż 23 dzwonów lub działają tylko w trybie automatycznym, zwane są kurantami.
Instrumenty z tradycją
Po raz pierwszy carillon zabrzmiał z Ratusza Głównego Miasta 23 września 1561 roku. Koncert odbył się z okazji zamontowania na iglicy pozłacanej figury króla Zygmunta II Augusta. Carillony towarzyszyły i towarzyszą najważniejszym miejskim uroczystościom, ale także codziennemu życiu miasta.W Gdańsku działają obecnie trzy carillony. Jeden z nich znajduje się na wieży Ratusza Głównego Miasta, a drugi na wieży kościoła św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Trzeci carillon jest instrumentem mobilnym, zamontowanym na podwoziu samochodowym. Może on dostać się do niemal do każdem miejscowości w Polsce i Europie. Miejskimi carillonami zarządza Muzeum Gdańska.
Carillony dumą Gdańska?
Dzięki odbudowie w ciągu ostatnich 30 lat dwóch wieżowych carillonów kultura carillonowa w mieście przeżywa renesans. W tym roku odbył się już XXI Gdański Festiwal Carillonowy, podczas którego występują znani carilloniści z całej Europy. Ponadto przywrócono stanowisko miejskiego carillonisty. Aby podnieść prestiż Gdańska i miejskiego muzeum oraz pozyskiwać w sposób skuteczny środki zewnętrze na rozwój kultury carillonowej miasto poczyniło starania o wpisanie gdańskich carillonów na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Wspomniane starania są długotrwałym, kilkuletnim przedsięwzięciem. Najpierw kultura carillonowa musi zostać wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a docelowo powinna trafić na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.Władze Gdańska zapraszają w poniedziałek, 25 listopada 2019 r. o godzinie 16:00 na otwarte spotkanie dla mieszkańców miasta rozpoczynające starania o wpisanie kultury carillonowej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Spotkanie odbędzie się w Sali Wielkiej Wety w Ratuszu Głównego Miasta przy ulicy Długiej 46/47.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.