reklama

Pomnik Lecha Bądkowskiego odsłonięty

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dominik Paszliński

Pomnik Lecha Bądkowskiego odsłonięty - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

foto Dominik Paszliński

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaPrzy kościele św. Jana odbyło się odsłonięcie pomnika Lecha Bądkowskiego. Na miejscu nie zabrakło samorządowców i przedstawiciela rządu.
reklama

Lech Bądkowski żył w latach 1920-1984. Był pisarzem, publicystą i działaczem społecznym. Cieszył się on autorytetem wśród działaczy demokratycznej opozycji w PRL i współtworzył podstawy samorządności na Pomorzu.

W sobotę, 31 sierpnia odbyło się uroczyste odsłonięcie jego pomnika. Na miejscu zgromadzili się samorządowcy z całego kraju oraz przedstawiciele rządu, a w tym premier Donald Tusk.

— Lech Bądkowski, gdyby był wśród nas, pewnie byłby bardzo zdziwiony tym, że powstał jego pomnik, i powie to każdy, kto miał okazję poznać tego wybitnego człowieka. — mówił Donald Tusk — Lech Bądkowski był absolutnie unikatową postacią. Przez całe swoje dorosłe życie wyjątkowego patrioty był wiernym zasadzie, która jest gdańską zasadą i każe nam, ludziom odpowiedzialnym za życie publiczne, działać odważnie, ale z rozwagą. Ja, dzięki Lechowi Bądkowskiemu, jako młody człowiek zrozumiałem, że w życiu publicznym kluczowa jest umiejętność połączenia odpowiedzialności, rozwagi, pragmatyzmu i odwagi.

reklama

Budowę pomnika zainicjowało i sfinansowało Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, którego Bądkowski był współzałożycielem.

- My, Kaszubi jesteśmy panu winni ogromną wdzięczność za to, że mobilizował nas pan do tego, abyśmy uporczywie pracowali nad obroną naszej odrębności. Jednocześnie sprawiał pan, że czuliśmy się trochę lepsi, trochę dumniejsi z tego faktu – mówił Jan Wyrowiński, prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego. - Chodziło panu o odbudowę samorządności, o odbudowę tych pierwotnych więzi, które są między ludźmi, a które w sposób szczególny pan, panie Lechu dostrzegłeś na Kaszubach.

Pomnik Lecha Bądkowskiego przedstawia go siedzącego na fotelu. W jednej ręce trzyma okulary do czytania, zaś w drugiej „Pomorską Myśl Polityczną”, jedno z najważniejszych jego dzieł. Został on postawiony przy kościele św. Jana, na rogu ulicy Minogi i Świętojańskiej. Jego twórcami jest małżeństwo rzeźbiarzy Aneta i Maciej Jogodzińscy-Jagenmeer.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama