W miniony piątek, 29 lipca Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot (OMGGS) podpisał umowę z Biblioteką Narodową w Oslo oraz Wojewódzką i Miejską Biblioteką Publiczną w Gdańsku. Wszystko w ramach projektu "Kultura Włącza".
- Biblioteki muszą stać się przestrzeniami, w których oprócz książek Polacy i obcokrajowcy mogą “wypożyczyć” siebie nawzajem, żeby opowiadać własne historie - mówi Michał Glaser, prezes Zarządu OMGGS. - W projekcie wymieniamy doświadczenia pomorskich bibliotek z bibliotekami z Oslo. Już obecnie działać zaczęły kawiarnie językowe, w których zarówno imigranci, jak i stali mieszkańcy, mogą spotkać się i porozmawiać, ucząc się nie tylko języka, ale poznając również konteksty lokalne.
Projekt ma zwiększyć dostępność bibliotek i domów kultury w szczególności dla imigrantów, osób z niepełnosprawnościami, czy seniorów.
- W obliczu wojny w Ukrainie wdrożenie Standardu w Integracji Imigrantów nabrało szczególnego znaczenia i stało się pilnym zadaniem dla samorządów - mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni. - Od pierwszych tygodni, kiedy zaczęli do nas przyjeżdżać uchodźcy, instytucje kultury włączyły się do pomocy, nie tylko organizując zbiórki dla uchodźców, ale także otwierając świetlice dla rodzin czy prowadząc lekcje języka polskiego. Dzięki projektowi “Kultura włącza” pracownicy poszerzą swoje kompetencje, zdobędą wiedzę opartą m.in. na bogatych doświadczeniach Norwegii.
[news:1111384]
[news:1280568]
Szkolenia, dobre praktyki, likwidacja barier
W metropolii już od ponad dwóch lat działa Standard Minimum na Rzecz Osób z Niepełnosprawnościami i Otoczenia oraz Standardzie Minimum w Integracji Imigrantów. Oba dokumenty zawierają rekomendację i wskazówki dla gmin i powiatów związane z poprawą dostępności dla wskazanych grup.Projekt "Kultura włącza" ma trwać przez dwa lata, w czasie których odbędą się m.in. liczne szkolenia i warsztaty dla 300 pracowników sektora kultury. Zaplanowano wizyty studyjne, które pozwolą uczestnikom na zwiększenie wiedzy w zakresie dostępności ośrodków kultury dla wszystkich. Projekt ma zostać zakończony przygotowaniem podręcznika zawierającego dobre praktyki w powyższych tematach. Co ciekawe pracownicy WiMBP przeprowadzą pilotaż praktyk z planowanego podręcznika w swoich placówkach.
- Dla biblioteki projekt ma kluczowe znaczenie, bo dzięki niemu inwestujemy w kadry - mówi dr Joanna Grey, zastępca dyrektora ds. strategii i rozwoju WiMBP. - Bibliotekę tworzą ludzie dla ludzi, ważne jest, by posiadali wszelkie kompetencje do obsługi każdego czytelnika. Dzięki wymianie doświadczeń z Biblioteką Narodową w Oslo już dziś tworzymy kawiarenki językowe oparte na wolontariuszach. System sprawdził się w Norwegii przypadku uchodźców z Syrii, mamy nadzieję, że podobnie będzie u nas.
Projekt "Kultura włącza" otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a realizowany jest w ramach programu "Kultura" - działanie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.