Wystawa Stocznia będzie dostępna dla zwiedzających od 15 lipca do końca września 2023 roku i będzie ona czynna codziennie, w godzinach otwarcia wystawy stałej ECS. Wystawa opowiada o historii państwowego przemysłu stoczniowego, który odbywał się w Gdańsku. Dokumentuje ona aż 150 lat historii tego miasta, w tym podczas dwóch wojen światowych. Podczas oglądania będzie można poznać historie kulturową i społeczną nie tylko Gdańska, ale również i całej Europy.
Nie ma Gdańska bez stoczniowego doświadczenia, a demokratycznych tradycji na świecie bez dziedzictwa rewolucji Solidarności. Gdańskie dzieje stoczniowe to przeplatające się historie polityki i przemysłu, ale także oddziaływania stoczni na miasto i miasta na stocznie. Niezwykła jest topografia Gdańska, położenie przemysłu stoczniowego w samym historycznym centrum miasta – mówi Basil Kerski, dyrektor ECS, członek zespołu kuratorskiego.
Jest to zdecydowanie największa wystawa czasowa w historii Europejskiego Centrum Solidarności. Jest ona efektem wielu lat pracy nad historią działaności stoczni.
– Zawsze jest pokusa, aby powiedzieć i pokazać więcej, musieliśmy się samoograniczać i wybrać to, co ma największy potencjał ekspozycyjny i najsilniej będzie oddziaływać na odbiorcę – mówi dr Magdalena Staręga, członkini zespołu kuratorskiego i koordynatorka merytoryczna wystawy.
Wystawa nie jest przedstawiana chronologicznie, a jej zadaniem jest pokazanie najważniejszych wydarzeń w historii stoczni. Będzie się ona mieściła na 470 metrach kwadratowych. Na odwiedzających będzie czekać aż 241 obiektów, które powstały ze stali i blachy, z której powstała stocznia. Na wszystkich będzie czekała trasa prowadząca przez bramy burtę statku w doku i dźwigi - aż po pochylnie. Materiały użyte do jej stworzenia pochodzą od wielu instytucji i osób prywatnych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.