reklama

Akacje, złoto, srebra i bursztyny. Arkę Przymierza obejrzysz w Gdańsku

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Instytucje kulturyW Muzeum Bursztynu zaprezentowano najnowszy eksponat - bursztynową Arkę Przymierza. Można ja oglądać przez nieco ponad miesiąc, do 12 czerwca 2023 roku.
reklama

W Muzeum Bursztynu zaprezentowano bursztynową Arkę Przymierza, którą stworzono w oparciu o przekaz z Księgi Wyjścia Starego Testamentu. Proces przygotowania można było śledzić w ostatnim odcinku piątego sezonu programu "Złoto Bałtyku". Za wykonanie Arki odpowiadają Tomasz Ołdziejewski, znany bursztynnik oraz Artur Szyngwelski, projektant i Emilia Łuźniak, jubilerka.

Gdańsk jest Światową Stolicą Bursztynu. To nie tylko miejsce, w którym każdego roku odbywają się skupiające przedsiębiorców z całego świata targi pod marką Amberif, ale także miasto, w którym działa Muzeum Bursztynu. Te ostatnie, ponownie udostępnione w nowej siedzibie w 2021 roku, w przeciągu dwóch lat odwiedziło blisko 300 tys. zwiedzających. Gdańsk jest też miastem, które od ubiegłego roku szczyci się bursztynowym Rekordem Guinnessa, i w którym prezentowane są współczesne i wyjątkowe dzieła bursztynników. Do ich grona dołączyła dziś bursztynowa Arka Przymierza - mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta Gdańska do spraw przedsiębiorczości i ochrony klimatu.

reklama

Rzecznik prasowy Muzeum Gdańska, w którym znajduje się Arka Przymierza, przedstawił szczegóły dotyczące eksponatu.

- Arka Przymierza jest przedstawiona jako skrzynia z drewna akacjowego o wymiarach ok. 130×80×80 cm obłożona złotem. Jej pokrywę stanowiła płyta ze złota zwana przebłagalnią (Wj 25:10-22). Zgodnie z tradycją żydowską w Arce przechowywano laskę Aarona, dzban z manną i dwie kamienne tablice z tekstem Dekalogu (Hbr 9:4). W czasach Salomona (I Krl 8:9) znajdowały się tam jedynie tablice Przymierza, które Jahwe miał wręczyć Mojżeszowi na górze Synaj - powiedział doktor Andrzej Gierszewski. 

Jak powstawała bursztynowa arka?

Stworzenie bursztynowej Arki Przymierze to kilka miesięcy ciężkiej pracy, bazującej na przekazie Księgi Wyjscia. Trójka twórców zaczęła konstrukcję w 2022 roku, a jej przebieg można było śledzić w trakcie programu "Złoto Bałtyku". Do przygotowania Arki użyto drewna akacjowego, złota, srebra i pomorskiego bursztynu, który otrzymał otrzymał certyfikat autentyczności w laboratorium Amber Experts.

reklama

- Chyba największym wyzwaniem było wyrzeźbienie cherubów. W tej postaci wyrażają one symbolicznie pokorę. Jest też umieszczona jedna surowa bryłka bursztynu, symbolizująca niedoskonałość. Celowy zabieg, który ma podkreślić, że doskonały jest tylko Bóg. Ta praca powstała dzięki pracy Artura i Emilii. Bez nich nie powstałyby odniesienia do Pomorza, np. srebrnej blachy imitującej fale morskie, a sama arka nie zostałaby pokryta włoskim złotem - mówi Tomasz Ołdziejewski.

Arkę Przymierza można nieodpłatnie oglądać do 12 czerwca 2023 roku. Eksponat znajduje się na poziomie 0 w Muzeum Bursztynu. 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama