reklama

Przy makiecie Wielkiej Synagogi upamiętniono ofiary Holokaustu

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Historia Gdańskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu odbyły się przy makiecie Wielkiej Synagogi, która stoi nieopodal Teatru Szekspirowskiego. Podczas uroczystości oficjalne przemowy przeplatane były recytacją poezji twórców żydowskiego pochodzenia.
reklama

Zgromadzeni przy makiecie Wielkiej Synagogi goście otrzymali materiałowe opaski naramienne, na których znajdował się napis w języku hebrajskim "zakhor". 

- Słowo “zakhor”, które mamy na naszych ramionach znaczy “pamiętaj”. Pamiętaj jako ty, ale w szerszym kontekście znaczy pamięć całego społeczeństwa. Pamiętaj, jak rodzą się mechanizmy zbrodni - początkiem jest zawsze brak wrażliwości na drugiego człowieka. Z tym idzie nietolerancja i nienawiść - mówił Michał Samet, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Gdańsku.  

Uroczystość rozpoczęto wierszem "Dwie śmierci" Władysława Szengla, rozstrzelanego przez Niemców w 1943 roku polskiego poetę pochodzenia żydowskiego, którego wiersze dokumentują życie Żydów w getcie warszawskim. 

reklama

- W miejscu, gdzie zamiast okazałej synagogi stoi jedynie jej makieta, a głosu tutejszego kantora nie pamiętają najstarsi obywatele naszego miasta, Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu staje się zobowiązaniem. Niemal wszyscy gdańscy Żydzi, którzy nie zdążyli wyjechać z Gdańska przed 1 września 1939 roku, zginęli w gettach i niemieckich obozach. Rabini i kantorzy z gdańskich synagog, sklepikarze i rzemieślnicy, kobiety co rano odwiedzające targ, dzieci z Kindertransportów - pamiętamy o Was - mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. 

W trakcie uroczystości artyści wykonali również wiesze z poematu "Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie” Icchaka Kacenelsona oraz hymn bojowników żydowskich "Zogt nit kejnmoł" autorstwa Hirscha Glicka w tłumaczeniu Joanny Lisek i Karoliny Szymaniak. 

reklama

W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych ustanowiło dzień 27 stycznia, dniem Pamięci o Ofiarach Holokaustu. 

[news:1268504]

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama