Hala U-Bootów
Budynek powstał w latach 1936-38 i na początku pełnił funkcję fabryki. To w nim miały powstawać U-Booty, czyli niemieckie okręty podwodne. Zbyt małe bramy hali oraz jej stosunkowo daleka odległość od wody nie pozwalały jednak na montaż całych okrętów w środku. Później budynek został przekształcony w główny magazyn stoczni.Kiedy został wyłączony ze stoczniowych działań zaczęły się w nim odbywać liczne wystawy i wydarzenia kulturalne. Aktualnie w budynku znajduje się stacja food hall Montownia, której wystrój nawiązuje do historycznego przeznaczenia obiektu.
Budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej
Budynek pod nazwą „Das Direktiongebäude, Haupt Bureau-Gebäude” (Dyrekcja, Główny Budynek Biurowy) pojawił się na mapie miasta w 1878 roku. Na początku posiadał trzy kondygnacje. Po rozbudowie w 1902 zyskał 5 pięter i stał się najważniejszym miejscem zarządzania produkcją statków. Pomimo znaczących zniszczeń jego konstrukcji, do których doszło podczas II wojny światowej, udało się go odbudować.Po wojnie dalej zarządzano z niego stocznią. Kiedy w grudniu 1970 roku rozpoczęły się protesty, dyrektor stoczni zaprosił do budynku stoczniowców. Ci odmówili zaproszenia i zażądali, aby wszystkie rozmowy odbywały się w sali BHP. Jako powód podali chęć transmisji rozmów na terenie stoczni, co z budynku dyrekcji nie było możliwe. Po upadku Stoczni Gdańskiej S.A. W 2002 roku biura przeniesiono na Wyspę Ostrów.
W marcu 2019 roku Stocznia Cesarska będąca właścicielem budynku rozpoczęła pierwszy od 150 lat remont. Zakończył się on rok później a nowoczesna przestrzeń została otwarta dla najemców.
Sala BHP
Sala BHP powstała podczas przebudowy Stoczni Cesarskiej na przełomie XIX i XX wieku. Początkowo mieścił się tam magazyn torped oraz montownia uzbrojenia okrętów wojennych Prus i III Rzeszy. Nosiła wtedy nazwę Torpedo – Lagerhaus, co dosłownie oznaczało magazyn torped. Nazwę do dzisiaj można zauważyć na murach budynku. Kiedy 13 grudnia 1961 podczas budowy statku Maria Konopnicka doszło do wypadku, w wyniku którego zmarły 22 osoby, postanowiono zmienić przeznaczenie budynku. Został wtedy zaadoptowany do Wydziału Kooperacji Stoczni Gdańskiej i służył jako miejsce przeprowadzania szkoleń pracowniczych.Budynek jest jednym z najbardziej znanych symboli protestów stoczniowców. To właśnie tam były prowadzone negocjacje z władzami stoczni, a w sierpniu 1980 podpisane zostały porozumienia sierpniowe. Obiekt jest dostępny dla zwiedzających. W okresie od czerwca do września można go zwiedzać od poniedziałku do czwartku w godzinach 10:00-19:00 i od piątku do niedzieli w godzinach 10:00-20:00, zaś w okresie od października do maja codziennie w godzinach 10:00-18:00.
Kuźnia
Kuźnia była miejscem, w którym praca nie należała do najprzyjemniejszych. Towarzyszył jej ogromny hałas, a pracujący XIX-wieczny młot rozgrzewał pomieszczenie do 60 stopni. Co ciekawe funkcjonał on jeszcze do 2015 roku. Od 2018 roku budynek jest częściowo otwarty dla zwiedzających. Można do niego wchodzić przez cały czas, a wstęp jest darmowy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.