Pierwszy cywilny port lotniczy Gdańska został założony na terenie dawnego lotniska wojskowego we Wrzeszczu. W okresie międzywojennym oferował on połączenia m.in. z Berlinem, Elblągiem, Hamburgiem, Leningradem, Lwowem, Moskwą, Słupskiem, Szczecinem i Warszawą.
Po II wojnie światowej, port utrzymywał jedynie połączenia krajowe: z Bydgoszczą, Katowicami, Krakowem, Rzeszowem, Szczecinem, Warszawą i Wrocławiem.
W latach 70. ubiegłego wieku podjęto decyzję o przeniesieniu lotniska na teren, który nie był otoczony zabudowaniami mieszkalnymi. Na terenie likwidowanego portu lotniczego miały powstać nowe osiedla i dzielnica Zaspa.
Budowę nowego lotniska rozpoczęto w grudniu 1971 roku. Na potrzeby portu lotniczego Gdańsk- Rębiechowo wyznaczono obszar o powierzchni 350 ha, z czego 38 ha stanowiły lasy i tereny zieleni.
Na dzień przed uroczystym otwarciem, 1 maja 1974 roku o godzinie 13, na pasie startowym jeszcze nieotwartego lotniska wylądował samolot pasażerski z Wrocławia.
Port lotniczy z dużym rozmachem otwarto 2 maja 1974 roku. Pierwszy oficjalny samolot wylądował o godz. 11.40. Na pokładzie byli m.in. wicepremier Jan Mitręga i minister komunikacji Mieczysław Zajfryd.
Na terenie lotniska swoje biura otworzyły PLL LOT, administracja lotniska, komisariat MO, urząd celny, poczta oraz placówka służby zdrowia.
W galerii zdjęć prezentujemy 13 fotografii z uroczystości otwarcia lotniska. Wykonała je fotoreporterka i dziennikarka Grażyna Rutowska, związana z "Dziennikiem Ludowym" oraz "Zielonym Sztandarem".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.