reklama

Był najbardziej zasłużonym klubem sportowym w Polsce. Pamiątki po nim trafiły do Gdańska

Opublikowano:
Autor:

Był najbardziej zasłużonym klubem sportowym w Polsce. Pamiątki po nim trafiły do Gdańska - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Przed II Wojną Światową był najlepszym i najbardziej zasłużonym klubem sportowym w Polsce. Zdjęcia upamiętniające historię jego oraz zawodników trafiły za sprawą darczyńcy do gdańskiego muzeum.
reklama

Zbiory Muzeum Gdańska powiększyły się o blisko 500 fotografii pochodzących z pierwszych dziesięcioleci ubiegłego wieku. Są to zdjęcia przedstawiające zmagania lekkoatletów, piłkarzy, hokeistów, narciarzy, tenisistów i reprezentantów wielu innych dyscyplin klubu Pogoń Lwów. Był to wyjątkowy, wielosekcyjny klub, który w 1938 roku zyskał tytuł najlepszego i najbardziej zasłużonego klubu sportowego w Polsce zdaniem Związku Polskich Związków Sportowych.

Pogoń Lwów założono w 1907 roku. Do sławy klubu przyczyniły się w szczególności osiągnięcia sekcji piłkarskiej oraz lekkoatletycznej. Klub piłkarski był czterokrotnym Mistrzem Polski (1922, 1923, 1925, 1926) oraz trzykrotnym wicemistrzem Ligi polskiej w piłce nożnej (1932, 1933, 1935). Pogoń była także współzałożycielem Polskiego Związku Piłki Nożnej (w 1919) oraz Ligi Piłki Nożnej (w 1926).

Pamiątki z Lwowa w Gdańsku

Historia Pogoni, choć ciekawa, nie była długa. Istnienie klubu przerwała II Wojna Światowa. Po jej zakończeniu wielu byłych członków organizacji trafiło na tzw. ziemie odzyskane. Dziś do tradycji lwowskiej Pogoni odwołują się takie kluby jak Polonia Bytom, Pogoń Szczecin, Odra Opole, Piast Gliwice i Odra Wodzisław Śląsk. W przeciwieństwie do zawodników fotografie trafiły do Gdańska wraz z rodziną Andrzeja Piwakowskiego, pozostając przez długi czas w archiwum rodzinnym.

– Moi rodzice, jak każdy mieszkaniec Lwowa, przed rozpoczęciem wojny żyli sportem. W stolicy południowych Kresów działały dwa wielosekcyjne kluby sportowe: Czarni i Pogoń oraz Lechia - najstarszy klub piłkarski w Polsce. Do tradycji tego ostatniego nawiązuje dziś gdańska Lechia. Poza nimi działały m.in. drużyny piłkarskie Hasmonea, utworzona przez miejscową społeczność pochodzenia żydowskiego i Sparta, założona przez żołnierzy 6. Pułku Lotniczego. – mówi Andrzej Piwakowski. – Zdjęcia przechowywaliśmy w domu jako cenną pamiątkę, ale za namową wielkiego pasjonata historii piłki nożnej Macieja Lisickiego, postanowiłem przekazać fotografie do Muzeum Gdańska. Najstarsza pochodzi jeszcze sprzed I wojny światowej, a ostatnia z 1939 roku – dodaje.

Pan Andrzej został 369. darczyńcą Muzeum Gdańska. Grono osób zasilających zbiory muzeum stale się powiększa. Niewykluczone, że dołączyć do nich mogą także nasi czytelnicy, posiadający ciekawe pamiątki historyczne, w szczególności związane z Gdańskiem.

Klub Pogoń Lwów reaktywowano w 2009 roku dzięki staraniom m.in. młodych Polaków tam mieszkających i studiujących. Pamiątki przypominające o jego przedwojennej formie będą teraz poddane opracowaniu i digitalizacji.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama