reklama

Pistolet znaleziony podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Muzeum II Wojny Światowej

Opublikowano:
Autor:

Pistolet znaleziony podczas prac archeologicznych na Westerplatte w Muzeum II Wojny Światowej - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Historia Muzeum II Wojny Światowej w ramach akcji "Wejście w historię" zaprezentowało wczoraj niezwykłe eksponaty pochodzące ze zbiorów placówki. Obie sztuki broni kontekstowo związane są z obchodzonym 15 sierpnia Świętem Wojska Polskiego.
reklama

W ramach akcji "Wejście w historię" w Muzeum II Wojny Światowej zaprezentowało kolejne eksponaty pochodzące ze zbiorów placówki, które dotychczas nie były pokazywane publiczności. Dwa prezentowane modele broni te nawiązują bezpośrednio do wydarzeń z września 1939 r. i przygotowań do wojny.

Jednym z eksponatów jest pistolet odnaleziony przy szczątkach jednego z żołnierzy poległych w trakcie obrony Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte.

- Prezentowany pistolet Browning Model 1900 kaliber 7,65 mm jest dla nas szczególny, ponieważ został w 2019 r. odnaleziony przy szczątkach jednego z poległych westerplatczyków. Jest to jak dotąd jedynym egzemplarzem broni palnej odkryty w trakcie badań archeologicznych, kontekstowo związany z obroną Westerplatte i żołnierzami, którzy bronili Wojskowej Składnicy Tranzytowej we wrześniu 1939 r. - mówi Filip Kuczma, kierownik Działu Archeologicznego MIIWŚ - Pistolet odnaleźliśmy przy lewej kości udowej jednego z poległych żołnierzy, co wskazuje, że mógł on znajdować się w kieszeni munduru. Żołnierz ten został zidentyfikowany w wyniku badań genetycznych jako kapral służby zasadniczej Bronisław Perucki.

reklama

Browning Model 1900 kaliber 7,65 mm był pierwszym masowo produkowany pistoletem samopowtarzalnym, który odniósł sukces na rynku komercyjnym. W latach 1899 – 1914 wyprodukowano około 735 tyś. egzemplarzy tej broni.

Drugim zaprezentowanym wczoraj eksponatem jest ciężki karabin maszynowy wz. 30, pozyskany do zbiorów dzięki współpracy z prokuraturą i policją z Legionowa.

- Przed wojną i w czasie kampanii polskiej 1939 roku był to podstawowy ciężki karabin maszynowy jaki znajdował się na wyposażeniu. Wyprodukowano ich około 8 tysięcy sztuk. W tego typu broń uzbrojona była również załoga z Westerplatte, znajdowało się tam ok. 18 sztuk tego typu karabinu - tłumaczy Wojciech Łukaszun, kierownik Działu Zbiorów MIIWŚ.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama