reklama

Zielono i bez parkingu. Długie Ogrody do remontu

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
InwestycjeW ciągu pięciu lat Długie Ogrody mają się zmienić nie do poznania. Gdańscy urzędnicy zapowiedzieli wielką metamorfozę nieco zapomnianej dziś części Drogi Królewskiej, która docelowo będzie kolejnym miejscem licznie odwiedzanych przez mieszkańców i turystów.
reklama

Mniej betonu i samochodów, a więcej zieleni – to główne, ogólne założenia metamorfozy ulicy Długie Ogrody. Gdańscy urzędnicy zapowiedzieli rozpoczęcie prac nad rewitalizacją fragmentu Drogi Królewskiej pomiędzy Mostem Stągiewnym a Bramą Żuławską.

- Biuro Architekta Gdańska do końca roku chce przeprowadzić warsztaty i konsultacje przygotowujące nas do konkursu na koncepcję przebudowy Długich Ogrodów. Planujemy go ogłosić w przyszłym roku. Dzięki niemu uzyskamy gotową wizję, która posłuży Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska do stworzenia projektu, a w dalszej kolejności wykonania prac w terenie – zapowiada prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Zamiast budowy kubaturowego parkingu przy Długich Ogrodach, urzędnicy teraz myślą o wprowadzeniu na tym terenie, obok funkcji usługowej i mieszkaniowej, także szeroko pojętej funkcji kulturalnej.

reklama

Estakada do wyburzenia

Oprócz rewitalizacji ulicy Długie Ogrody urzędnicy chcą także zlikwidować estakadę na węźle Elbląska.

- Długie Ogrody zamyka Brama Żuławska. Dzisiaj jest to zabytek, którego tak naprawdę nie widać w miejskiej przestrzeni, dlatego chcemy go bardziej wyeksponować. W ramach przebudowy węzła Elbląska zlikwidujemy estakadę łączącą ulicę Elbląską z Podwalem Przedmiejskim – informuje prezydent Dulkiewicz.

Likwidacja obiektu to jednak plan do zrealizowania dopiero za kilka lat, dlatego wkrótce przeprowadzony będzie jego remont, który pozwoli na dalsze bezpieczne użytkowanie do momentu jego rozbiórki.

Jaka kolejność działań?

Przebudowa ulicy Długich Ogrodów będzie stosunkowo długim procesem, rozpisanym na kilka lat. Prezydent Dulkiewicz przedstawiła kolejne kroki, które będą wykonane w celu realizacji projektu. W kolejności chronologicznej będą to:

reklama

  • warsztaty i konsultacje społeczne (do końca tego roku, pierwsze spotkanie z mieszkańcami 9 listopada),
  • konkurs na koncepcję przebudowy ulicy (2024 rok),
  • projekt techniczny (po wykonaniu koncepcji),
  • roboty w terenie
Jak poinformowała Aleksandra Dulkiewicz,  efekty widoczne mają być dopiero za 4-5 lat. Już teraz wiadomo, że przebudowa pochłonie dziesiątki milionów złotych.

- Do 2029 roku zaprogramowaliśmy na to przedsięwzięcie około 70 milionów złotych. Są to duże nakłady, ale wiemy, że tego typu inwestycje po prostu się zwracają, bo miasto pod względem gospodarki i usług społecznych się rozwija – powiedział wiceprezydent Piotr Grzelak.

reklama

Długie Ogrody dziś

Obecnie ulica Długie Ogrody sprawia wrażenie nieco zapomnianej. Wysłużone, krzywe chodniki, wielki, pusty (od momentu wprowadzenia Śródmiejskiej Strefy Płatnego Parkowania), zaniedbane resztki naturalnej zieleni, drzewa w donicach, a także zaniedbana i niespójna zabudowa tworzą nieszczególnie estetyczną przestrzeń, kontrastującą z zabudową sąsiadującą po drugiej stronie Motławy.

Ulica ma szansę stać się bardziej przyjazną przestrzenią. Mieszkańcy oczekują przede wszystkim zazielenienia tej okolicy. Swój głos na ten temat gdańszczanie oddali w trakcie niedawnego głosowania w Budżecie Obywatelskim. 5606 osób zagłosowało na ogólnomiejski projekt stworzenia „Rajskich Ogrodów” na Długich Ogrodach. Decyzją mieszkańców 225 tysięcy złotych zostanie w najbliższym czasie wydanych na zazielenienie zaasfaltowanej ulicy między Mostem Stągiewnym a skrzyżowaniem z ulicą Łąkową.

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama