reklama

Zaniedbane kamienice straszą w centrum Wrzeszcza. Jaka będzie ich przyszłość?

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook
InwestycjeW centrum Wrzeszcza, przy alei Grunwaldzkiej, nieopodal Galerii Bałtyckiej znajduje się tak zwana wysepka. Jest ona znana szczególnie pasażerom tramwajów, które pokonują tam dwa bardzo ostre, charakterystyczne zakręty. Stoją tam też kamienice Gdańskich Nieruchomości, które są antywizytówką dzielnicy. Kiedy ten teren przestanie straszyć wyglądem?
reklama

Wśród zabudowy charakterystycznej wysepki najgorzej prezentują się kamienice o adresach Lendziona 9/10 oraz al. Grunwaldzka 127, 129 i 131. Choć wszystkie stoją w samym centrum Wrzeszcza, są one bardzo zaniedbane, szare i częściowo opuszczone. Całość stanowi bardzo przygnębiający widok. Częściowe opustoszenie kamienic nie dziwi - okolica nie jest komfortowa do zamieszkania. Wysepka otoczona jest bardzo ruchliwymi jezdniami alei Grunwaldzkiej, a przez jej środek tramwaje pokonują zakręty generując dodatkowy hałas. 

Właścicielem budynków zlokalizowanych na wysepce są Gdańskie Nieruchomości. Zapytaliśmy urzędników, jaki plan przygotowali dla tych wyeksploatowanych budynków.

- Budynki ujęte zostały w Bazie Priorytetów Inwestycyjnych na lata przyszłe, w tej chwili nie ma planów dotyczących rozbiórki. Budynki znajdują się w Gminnej Ewidencji Zabytków - mówi w rozmowie z portalem Puls Gdańska Joanna Bieganowska z referatu prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

reklama

Gminna Ewidencja Zabytków jest niższą formą ochrony od Rejestru Zabytków i nie chroni w pełni kamienic przed rozbiórką w przyszłości. 

Z uwagi na aktualny stan budynków, Gdańskie Nieruchomości w miarę możliwości wykwaterowują lokatorów, zapewniając im mieszkania o lepszym standardzie. Stan zasiedlenia dla poszczególnych nieruchomości wygląda następująco: 

  • al. Grunwaldzka 129 - 8 lokali zajętych, 5 lokali wolnych – rok budowy 1901
  • al. Grunwaldzka 127 - 7 lokali zajętych, 2 lokale wolne – rok budowy 1898
  • al. Grunwaldzka 131 AB - 12 lokali zajętych, 10 lokali wolnych – rok budowy 1900
Można więc określić, że ok 40 % lokali zostało już wykwaterowanych. 

Choć Gdańskie Nieruchomości uwzględniły kamienice zlokalizowane na wysepce w Bazie Priorytetów Inwestycyjnych, istnieje prawdopodobieństwo, że budynki znikną z krajobrazu Wrzeszcza. W 2015 roku miejscy urzędnicy przygotowali bowiem koncepcję Grunwaldzka 2.0., zakładającej przebudowę alei  na odcinku od ul. Miszewskiego do Galerii Bałtyckiej. Zgodnie z jej założeniami jezdnia alei Grunwaldzkiej w kierunku centrum wraz z torami tramwajowymi będzie przeniesiona na drugą stronę wysepki, obok jezdni w kierunku Oliwy. To prawdopodobnie wymagałoby jednak wyburzenia stojących dziś na wysepce kamienic. W miejscu jezdni prowadzącej do centrum powstałby za to elegancki deptak.

reklama

Gdańscy urzędnicy nie są jeszcze jednak w stanie określić docelowej przyszłości kamienic. 

- Dla obszaru terenu tzw. wysepki przy al. Grunwaldzkiej, zgodnie z uchwałą RMG nr XIII/260/19, sporządzany jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Obecnie rozpatrywane są różne scenariusze przekształceń tej przestrzeni od których zależeć będą decyzje w kwestii działań odnośnie istniejącej zabudowy - tłumaczy Joanna Bieganowska. 

Obecnie jedyną pewną informacją jest to, że rejon wysepki we Wrzeszczu zmieni swoje oblicze i przestanie być antywizytówką dzielnicy. Jej docelowy kształt jak i termin metamorfozy nie jest jednak jeszcze znany, a zaniedbane budynki będą towarzyszyć krajobrazowi Wrzeszcza przez co najmniej kilka lat. 

[facebook:https://www.facebook.com/piotr.grzelak.547/posts/3518093344884376]

reklama

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama