Jak będzie działała gdańska spalarnia?
Odpady nienadające się do recyklingu będą transportowane z Zakładu Utylizacyjnego specjalnymi ciężarówkami do Portu Czystej Energii. Cały proces odbywa się drogą wewnętrzną, co minimalizuje obciążenie komunikacyjne w mieście. Każdy transport jest starannie kontrolowany, ważony i rejestrowany w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO). Odpady są również sprawdzane pod kątem obecności materiałów radioaktywnych.
Ciężarówki kierowane są do hali rozładunkowej, wyposażonej w system sygnalizacji świetlnej, który wskazuje odpowiednią bramę do rozładunku. Odpady trafiają do bunkra o pojemności użytkowej niemal 10 000 m³. To właśnie stąd odpady za pomocą chwytaków przenoszone są do leja zasypowego i dalej na ruszt instalacji, gdzie zostaną spalone w temperaturze powyżej 850°C.
fot. Jan Bielawski
Urzędnicy zapowiadają, że cała inwestycja ma zminimalizować emisję hałasu i odorów. Bramy w hali bunkra są automatycznie otwierane tylko na czas rozładunku, a czerpnia powietrza pochłania wszelkie nieprzyjemne zapachy. Stały monitoring procesu spalania i oczyszczania spalin zapewnia, że do powietrza będzie ulatniała się niemal wyłącznie para wodna.
Będzie monitoring emisji
Cały proces spalania odpadów jest monitorowany przez system sterowania w trybie całodobowym, a wyniki będą dostępne online. Tablica z aktualnymi wynikami pomiarów emisji zostanie również umieszczona przy wjeździe do Zakładu Utylizacyjnego przy ul. Jabłoniowej 55. Port Czystej Energii umożliwi termiczne przekształcanie odpadów komunalnych w energię elektryczną i ciepło. Paliwem są bowiem odpady, które nie nadają się do recyklingu, takie jak zużyte pieluchy, patyczki kosmetyczne, zabrudzony papier czy folie. Dzięki zastosowanej technologii, emisja zanieczyszczeń jest bardzo skutecznie ograniczana, a cały proces odbywa się w obiegu zamkniętym.
Ruszt, na którym są spalane odpady, fot. Grzegorz Waluszkiewicz
Inwestycja w Port Czystej Energii jest brakującym ogniwem w systemie gospodarki odpadami w Gdańsku i na Pomorzu. Projekt wsparła Unia Europejska oraz pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i niemal 40 pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych – w Gdańsku, Tczewie i Gilwie Małej /k. Kwidzyna.
[news:1477795]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.