reklama

Startuje kolejny etap rozruchu w Porcie Czystej Energii. Spalą odpady nienadające się do recyklingu

Opublikowano:
Autor:

Startuje kolejny etap rozruchu w Porcie Czystej Energii. Spalą odpady nienadające się do recyklingu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Inwestycje Rozpoczęły się testy termicznego unieszkodliwiania odpadów w gdańskiej elektrociepłowni. W Porcie Czystej Energii sprawdzane jest spalanie śmieci nienadających się do recyklingu. Choć na razie nie produkuje się energii elektrycznej ani ciepła, to jest to kluczowy etap przygotowań do pełnego startu nowoczesnej instalacji.
reklama

Jak będzie działała gdańska spalarnia?

 

 

Odpady nienadające się do recyklingu będą transportowane z Zakładu Utylizacyjnego specjalnymi ciężarówkami do Portu Czystej Energii. Cały proces odbywa się drogą wewnętrzną, co minimalizuje obciążenie komunikacyjne w mieście. Każdy transport jest starannie kontrolowany, ważony i rejestrowany w Bazie Danych o Produktach i Opakowaniach oraz o Gospodarce Odpadami (BDO). Odpady są również sprawdzane pod kątem obecności materiałów radioaktywnych.

Ciężarówki kierowane są do hali rozładunkowej, wyposażonej w system sygnalizacji świetlnej, który wskazuje odpowiednią bramę do rozładunku. Odpady trafiają do bunkra o pojemności użytkowej niemal 10 000 m³. To właśnie stąd odpady za pomocą chwytaków przenoszone są do leja zasypowego i dalej na ruszt instalacji, gdzie zostaną spalone w temperaturze powyżej 850°C.

fot. Jan Bielawski

Urzędnicy zapowiadają, że cała inwestycja ma zminimalizować emisję hałasu i odorów. Bramy w hali bunkra są automatycznie otwierane tylko na czas rozładunku, a czerpnia powietrza pochłania wszelkie nieprzyjemne zapachy. Stały monitoring procesu spalania i oczyszczania spalin zapewnia, że do powietrza będzie ulatniała się niemal wyłącznie para wodna.

Będzie monitoring emisji

Cały proces spalania odpadów jest monitorowany przez system sterowania w trybie całodobowym, a wyniki będą dostępne online. Tablica z aktualnymi wynikami pomiarów emisji zostanie również umieszczona przy wjeździe do Zakładu Utylizacyjnego przy ul. Jabłoniowej 55. Port Czystej Energii umożliwi termiczne przekształcanie odpadów komunalnych w energię elektryczną i ciepło. Paliwem są bowiem odpady, które nie nadają się do recyklingu, takie jak zużyte pieluchy, patyczki kosmetyczne, zabrudzony papier czy folie. Dzięki zastosowanej technologii, emisja zanieczyszczeń jest bardzo skutecznie ograniczana, a cały proces odbywa się w obiegu zamkniętym.

Ruszt, na którym są spalane odpady, fot. Grzegorz Waluszkiewicz

Inwestycja w Port Czystej Energii jest brakującym ogniwem w systemie gospodarki odpadami w Gdańsku i na Pomorzu. Projekt wsparła Unia Europejska oraz pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do gdańskiej instalacji trafiać będą odpady z Gdańska i niemal 40 pomorskich gmin skupionych wokół 3 instalacji komunalnych – w Gdańsku, Tczewie i Gilwie Małej /k. Kwidzyna.

[news:1477795]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama