Stan Złotej Bramy, jednego z najważniejszych gdańskich zabytków, od kilku lat się pogarsza. Konstrukcja zabezpieczająca zabytek zwęziła przejście w głównym ciągu komunikacyjnym Śródmieścia. Praktycznie we wszystkie pogodne dni, w wakacje, podczas Jarmarku św. Dominika i Jarmarku Bożonarodzeniowego, przejście pod Złotą Bramą staje się wyzwaniem. W bardzo wąskim przejściu panuje ogromny ścisk.
Mimo, że budynek należy do Stowarzyszenia Architektów Polskich, to urzędnicy postanowili rozwiązać problem komunikacji pieszej.
- Przygotowane zostały propozycje oznakowania dla pieszych na czas remontu Złotej Bramy. Będą to tablice informacyjne w formie drogowskazów - mówi nam Jędrzej Sieliwończyk z gdańskiego magistratu.
Jak podkreśla urzędnik, takie rozwiązanie jest estetyczne i nie wymaga uzgodnienia z konserwatorem zabytków.
- Nie będzie też zakłócało zabytkowego charakteru Głównego Miasta, tak jak dzieje się w przypadku oznaczonych żółtym kolorem znaków tymczasowej organizacji ruchu. Znaki będą wskazywać alternatywną możliwość obejścia Złotej Bramy. Wskazana trasa przebiega przez ul. Targ Węglowy i ul. Wełniarską - tłumaczy Sieliwończyk.
Drogowskazy pojawią się w czterech lokalizacjach: Przy Złotej Bramie od ul. Targ Węglowy – to drogowskazy kierujące na Gdański Teatr Szekspirowski i Zbrojownię. Taki sam zestaw zostanie ustawiony przy Złotej Bramie od strony ul. Długiej. Z kolei na ulicy Targ Węglowy przy przecięciu z ulicą Węglarską zostanie zainstalowany znak wskazujący kierunek dojścia do ulic Długiej i Tkackiej. Czwarty drogowskaz ułatwi dojście do ul. Targ Węglowy. Pojawi się przy ulicy Wełniarskiej na przecięciu z chodnikiem prowadzącym do ul. Targ Węglowy.
Remont na wiosnę, ale tylko częściowy
Stowarzyszenie Architektów Polskich ma już opracowany projekt remontu tarasu oraz dachu Złotej Bramy.
- Uwzględniając bardzo krótki czas na wykonanie prac w trybie uzupełniającym oraz inne okoliczności m.in. niesprzyjająca pracom konserwatorskim pora roku, wydarzenia świąteczne na terenie znajdującym się w bezpośrednim sąsiedztwie Złotej Bramy oraz czasochłonne uzgodnienia i odbiory Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, zdecydowano o przesunięciu rozpoczęcia remontu na wiosnę następnego roku – czytamy w piśmie na stronie SARP.
Remont pozostałych części budynku będzie przeprowadzony dopiero po sporządzeniu odpowiednich dokumentacji. Ich powstanie poprzedzą kolejne badania stanu obiektu.
[news:1381124]
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.