reklama

Remont Długiego Pobrzeża opóźniony. Ponad rok poślizgu

Opublikowano:
Autor:

Remont Długiego Pobrzeża opóźniony. Ponad rok poślizgu - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Inwestycje Nie w pierwszym kwartale 2024 roku, jak pierwotnie zapowiadano, ale ponad rok później zakończy się konieczny, aczkolwiek uciążliwy remont Długiego Pobrzeża. Urzędnicy unikają słowa “opóźnienie” i mówią o “nowym harmonogramie”.
reklama

Gdańscy urzędnicy poinformowali, że w przyszłoroczne wakacje mieszkańcy i turyści będą spacerować tylko po fragmencie wyremontowanego Długiego Pobrzeża. Przebudowa jednego, a dokładniej środkowego odcinka nabrzeża, zakończy się dopiero w połowie 2025 roku.

- Zmiany w realizacji działań na Długim Pobrzeżu wynikają z okoliczności, które pojawiły się w trakcie realizacji prac, a których nie dało się przewidzieć na wcześniejszym etapie. Z uwagi na wiele uwarunkowań konieczna była zmiana sposobu wykonania przebudowy i zabezpieczenia konstrukcji nabrzeża - mówi Aneta Niezgoda z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska. 

Choć mowa o nieprzewidywalnych okolicznościach, urzędnicy jednocześnie wspominają, że wpływ na opóźnienie ma między innymi remont przylegającego do Długiego Pobrzeża Żurawia. 

- Na odcinku objętym zakresem prowadzony jest remont Żurawia, którego inwestorem jest Narodowe Muzeum Morskie. Rusztowania konieczne do przeprowadzenia prac na Żurawiu również wpływają na harmonogram inwestycji prowadzonej przez DRMG - wyjaśnia Aneta Niezgoda. - Prace są w pełni skoordynowane, aby maksymalnie skrócić czas prac przy zachowaniu wymaganych standardów i jakości - dodaje. 

Urzędnicy mówią też o okolicznościach opóźniających inwestycję, których nie dało się przewidzieć, jednak nie wskazują konkretnie, o jakie okoliczności chodzi. Stały się one jednak podstawą do “urealnienia terminu” zakończenia modernizacji. Harmonogram robót zmieniono, więc z formalnego punktu widzenia o opóźnieniu mówić nie można. W takiej sytuacji nie będzie też mowy o ewentualnych karach dla wykonawcy. 

- Długie Pobrzeże stanowi ważny element przestrzeni miejskiej, dlatego zapewniamy, że podejmowane działania miały i mają na celu jak najszybsze i skuteczne zakończenie prac. Chociaż uzgodniony termin zakończenia inwestycji został przesunięty, zapewniamy, że wszyscy partnerzy projektu dążą do jak najszybszego zakończenia robót. Podczas przeprowadzania inwestycji na terenie Głównego Miasta w Gdańsku należy się liczyć z wystąpieniem nieprzewidzianych sytuacji, zarówno technicznych, jak i logistycznych. Wynika to przede wszystkim z historycznego charakteru terenu – mówi Małgorzata Polan, zastępca dyrektora DRMG ds. projektów liniowych.

[news:1417365]

Fragmentami Pobrzeża przejdziemy w wakacje

Udostępnienie pieszym dwóch skrajnych fragmentów nabrzeża urzędnicy zapowiadają na wakacje przyszłego roku. Będą to odcinki od Zielonej Bramy do Muzeum Archeologicznego oraz od Żurawia do bramy Straganiarskiej. Kładka św. Ducha prowadząca na Wyspę Spichrzów, według zapewnień urzędników, ma być dostępna dopiero w drugiej połowie wakacji.

- Zakres prac DRMG zakończy się na przełomie maja i czerwca 2024, a do końca lipca potrwać ma układanie nawierzchni prowadzone przez podmiot prywatny. Kładka obrotowa będzie udostępniona od sierpnia 2024 r. Na środkowym odcinku koniec realizacji inwestycji planowany jest w połowie 2025 r. Prace na tym fragmencie rozpoczęły się we wrześniu 2023, aby udostępnić przynajmniej część pobrzeża na okres wakacyjny. Pierwotny harmonogram nie zakładał takiego rozwiązania - informuje Aneta Niezgoda. 

Podczas podpisywania umowy z firmą DORACO w październiku 2022 roku Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska informowała, że remont całego Długiego Pobrzeża zakończy się w I kwartale 2024 roku. W międzyczasie nie tylko o ponad rok wydłużył się czas remontu. Zwiększeniu uległy także koszty remontu. W październiku 2022 roku podpisano umowę o wartości niespełna 41 mln złotych. Obecnie DRMG informuje, że wartość kontraktu wynosi już 55 milionów złotych.

[news:1362852]

Pobrzeże było w fatalnym stanie

Remont Długiego Pobrzeża jest uciążliwy zarówno dla turystów, jak i mieszkańców oraz właścicieli biznesów położonych nad samą Motławą. Stan nabrzeża był jednak bardzo zły i wymagał natychmiastowej poprawy. Z jednej strony piesi potykali się na krzywym chodniku z połamanych, klawiszujących płytek, zastąpionych w wielu miejscach brukiem. Z drugiej strony w bardzo złym stanie technicznym była sama konstrukcja nabrzeża.

O tym, że stan nabrzeża zaczynał zagrażać bezpieczeństwu pieszych, mogło świadczyć osunięcie się fragmentu chodnika w maju 2019 roku.

[news:1013259]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama