reklama

Kunszt Wodny stoi nieużywany i niszczeje. Kiedy zostanie otwarty?

Opublikowano:
Autor:

Kunszt Wodny stoi nieużywany i niszczeje. Kiedy zostanie otwarty? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Inwestycje Jeszcze w 2018 roku miało nastąpić otwarcie Kunsztu Wodnego przy Forum Gdańsk. Obiekt miał służyć miastu, jego mieszkańcom i turystom. Mimo upływu trzech lat, do otwarcia nadal jest daleko. Sam budynek stoi nieużywany i powoli niszczeje.
reklama

Pierwotnym terminem otwarcia Kunsztu Wodnego była jesień 2018 roku. Terminu tego jednak nie dotrzymano, więc wyznaczono kolejny, w maju 2019 roku. Tego także nie udało się dotrzymać, a termin otwarcia uległ wielokrotnemu odroczeniu. Przesunięcia tłumaczono między innymi warunkami pogodowymi, problemami kadrowymi, a także brakiem dostępności materiałów wykończeniowych. Dziś mamy już marzec 2021 roku i nadal nie zanosi się na rychłe otwarcie obiektu. Okazuje się, że Kunszt Wodny nadal pozostaje w posiadaniu Forum Gdańsk i nie został przekazany w użytkowanie miastu.

- Podstawowym warunkiem do prowadzenia dalszych prac zmierzających do otwarcia Kunsztu Wodnego jest przekazanie budynku przez Forum Gdańsk Miastu. Aktualnie Forum Gdańsk Sp. z o.o. dopełniło niezbędnych formalności mających na celu usunięcie obciążeń hipoteką z ksiąg wieczystych obiektu i złożyło do Sądu stosowny wniosek. Trwa okres oczekiwania na prawomocną decyzję Sądu - tłumaczy w rozmowie z portalem Puls Gdańska Izabela Kozicka-Prus z referatu prasowego UM w Gdańsku.

Oczekując na zakończenie tych postępowań budynek zaczyna powoli niszczeć. Osoby przechodzące obok Kunsztu Wodnego mogą zauważyć coraz większe warstwy brudu, nieczynną instalację wodną, a także uszkodzone szyby. Gdański magistrat uspokaja jednak, że szkody zostaną usunięte.

- Budynek jest nadal własnością Forum Gdańsk Sp. z o.o. (której współwłaścicielem jest miasto Gdańsk - przyp. red.).  Wszelkie koszty związane z usuwaniem ewentualnych skutków wandalizmu są ponoszone przez aktualnego właściciela. W przypadku stwierdzenia uszkodzeń w momencie przejmowania budynku przez Miasto zostaną one zgłoszone Forum Gdańsk Sp. z o.o. i usunięte na koszt tej spółki - tłumaczy Izabela Kozicka-Prus.

Miejscy urzędnicy aktualnie nie podają już konkretnego terminu otwarcia Kunsztu Wodnego. Wiadomo jednak, że w tym roku w budżecie miasta przewidziano fundusze na prace wykończeniowe. Jak tłumaczy miasto, są one niezbędne w celu przystosowania obiektu do funkcji, jakie ma pełnić. Budynek należy także wyposażyć w odpowiedni sprzęt. 

- W budżecie zabezpieczono środki finansowe na prace wykończeniowe w budynku Kunsztu Wodnego.  Zabezpieczono kwotę 11 mln zł. - mówi Izabela Kozicka - Prus. - Prace wykończeniowe rozpoczną się po przejęciu wolnego od obciążeń obiektu przez Miasto - dodaje.

Makieta, audytorium i przestrzeń coworkingu

Kunszt Wodny ma po otwarciu pełnić wiele funkcji. W budynku będzie miał swoją siedzibę Instytut Kultury Miejskiej. Odbywać się tam będą debaty, warsztaty, szkolenia, spotkania autorskie, konferencje, panele dyskusyjne oraz pokazy kina autorskiego. Instytut Kultury Miejskiej poprowadzi również Punkt Informacji Kulturalnej, w którym będzie można, zapoznać się z aktualną ofertą wydarzeń w Gdańsku, zapisać na alternatywne spacery z Lokalnymi Przewodnikami i Przewodniczkami, kupić bilety na pokazy filmowe w IKM czy multimedialne pokazy makiety Śródmieścia Gdańska. Ekspozytory na plakaty i ulotki, gdańskie wydawnictwa pozwolą na zaprezentowanie bogatej oferty kulturalnej miasta w jednym miejscu. Instytut Kultury Miejskiej wspiera kadry kultury i jest też organizatorem wielu form szkoleniowych: warsztatów, seminariów, dyskusji, konferencji. Dzięki nowym przestrzeniom na pierwszym piętrze będzie można realizować te szkolenia z jeszcze większym rozmachem i zaprosić do udziału większą grupę ludzi.

W Kunszcie Wodnym będzie także audytorium, w którym znajdzie się ok. 180 miejsc siedzących, odbywać się będą pokazy filmowe, wykłady i debaty, konferencje i seminaria czy koncerty. System składanych siedzeń pozwoli aranżować salę według potrzeb. Oprócz audytorium, na parterze budynku będzie mieścić się Otwarta przestrzeń Pracowni, czyli coworkingu. Będzie ona przeznaczona dla wszystkich, którzy będą chcieli spokojnie popracować, poczytać książkę czy poczekać na autobus lub spotkanie. Przestrzeń Pracowni może być również aranżowana na kameralne spotkania autorskie, debaty czy wykłady.
Od strony Huciska będzie wejście do księgarni, która prowadzona będzie przez podmiot zewnętrzny. W budynku Kunsztu Wodnego znajdzie się także bistro. 

- Atrakcją, która przyciągnie do Kunsztu Wodnego turystów, wycieczki szkolne i mieszkańców jest multimedialna makieta współczesnego Śródmieścia Gdańska. Na mierzącej ok. 50 m² makiecie zobaczymy historyczne budynki, zieleń, wiadukty, dźwigi stoczniowe, pochylnie, doki pływające, statek-muzeum Sołdek czy kładka na Ołowiankę. W sali makiety znajdą się także stanowiska multimedialne z dotykowymi ekranami, a podczas pokazów wyświetlana będzie projekcja na makiecie, która opowie o historii Gdańska i jego najciekawszych zabytkach -informuje Izabela Kozicka - Prus.

Wewnątrz budynku znajdzie się również model historycznego kunsztu wodnego, czyli dawnej stacji pomp, funkcjonującej nad Kanałem Raduni w latach 1539-1852. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama