reklama

Jest decyzja w sprawie nawierzchni Długiego Targu. Jaka kostka zostanie wykorzystana?

Opublikowano:
Autor:

Jest decyzja w sprawie nawierzchni Długiego Targu. Jaka kostka zostanie wykorzystana? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Inwestycje Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaakceptował próbkę nowej nawierzchni ułożoną kilka tygodni temu na Długim Targu. Jego zgoda daje zielone światło do ogłoszenia przetargu na wymianę nawierzchni na całej powierzchni traktu.
reklama

Igor Strzok, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zaakceptował próbkę nawierzchni z kostki kamiennej położonej na Długim Targu. Po jego pozytywnej ocenie ułożony fragment przetestowali także przedstawiciele osób z niepełnosprawnościami oraz rodzice z dziećmi w wózkach. 

- Remont nawierzchni Długiego Targu zaplanowaliśmy już w 2019 roku. Przez dwa lata prowadziliśmy rozmowy z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków dotyczące realizacji tych prac. W końcu udało się uzyskać zgodę na ich rozpoczęcie. Chcemy teraz, aby jedna z najbardziej rozpoznawalnych ulic Gdańska stała się dostępna i przyjazna dla wszystkich osób, niezależnie od ich potrzeb - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Próbkę nawierzchni wykonano z kostki ze skandynawskiego bohusu o bokach łupanych i ciętym, uszorstnionym przez groszkowanie licem. Materiał dobrano pod kątem spełnienia wymagań antypoślizgowych. PKWZ akceptując próbkę nawierzchni, podjął jednak decyzję o korekcie proporcji i kolorystyki kostki. Przede wszystkim kostka będzie większa, o wymiarach 13 cm x 22 cm. Materiał użyty w próbce ma wymiary 12 cm x 20 cm. O 10% zwiększy się także udział kamienia skandynawskiego bohusu czerwonego kosztem barwy jasnoróżowej. Maksymalną szerokość fugi ustalono na nie więcej niż 15 mm.

Praktyczność próbki nowej nawierzchni ocenili dziś z kolei przedstawiciele osób z niepełnosprawnościami oraz rodziców z dziećmi w wózkach. Osoby testujące oceniły ją pozytywnie. 

- Nic tak nie pokazuje użyteczności nowej nawierzchni, jak jej praktyczne sprawdzenie. Poprzedni bruk był niedostosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzki. Nowa nawierzchnia nie ma tyle uroku co ta historyczna, jednak jest wygodniejsza dla osób, które prowadzą wózek inwalidzki, ale także dla tych, którzy na nim siedzą. Nie wprowadza ona w drgania, które mogą prowadzić nawet do ataków padaczki - komentuje Joanna Cwojdzińska, mama Jakuba, dorosłej osoby poruszającej się na wózku inwalidzkim.

Docelowa nawierzchnia będzie nieco inna nie tylko za sprawą większej kostki i różnić w kolorystyce, ale także pod względem jakości wykonania. Próbne pole nie jest wykonane w docelowej technologii. W tym wypadku zastosowano spoinę piaskową z niewielką domieszką cementu. Ma to na celu umożliwienie ewentualnego przełożenia kostki. Docelowo użyta zostanie wysokowytrzymała spoina mineralna.

Rozpoczęcie prac po wakacjach

Pozytywna opinia PWKZ pozwala na ogłoszenie przetargu na wymianę nawierzchni całego Długiego Targu. Jeśli wykonawcę prac uda się wyłonić za pierwszym razem, prace budowlane rozpoczną się jesienią, po zakończeniu sezonu turystycznego. Remont zakończyłby się wówczas w 2022 roku. Termin ten przewiduje ewentualną przerwę w robotach wynikającą z niekorzystnych zimowych warunków atmosferycznych. 

Nowa kostka pojawi się na środkowym pasie Długiego Targu, pomiędzy słupami oświetlenia. Przestrzeń między oświetleniem a budynkami będzie wyłożona granitowymi kostkami o wymiarach 11 cm x 9 cm. Podobny materiał stanowi dziś wypełnienie po usuniętych uszkodzonych płytach w obecnej nawierzchni.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama