reklama

Czy smród z wysypiska się zmniejszy? Zakład Utylizacyjny ma kolejny pomysł

Opublikowano:
Autor:

Czy smród z wysypiska się zmniejszy? Zakład Utylizacyjny ma kolejny pomysł - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Inwestycje We wtorek, 29 marca władze Zakładu Utylizacyjnego przedstawiły nowy program, którego celem jest redukcja fetoru pochodzącego z wysypiska. Program składa się z 3 etapów, w tym jednego edukacyjnego.
reklama

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej skarg na zapach pochodzący z wysypiska śmieci na Szadółkach. Wcześniej pojawiał się głównie w okolicy samego wysypiska, teraz możemy go poczuć również na Chełmie, Morenie i ku zaskoczeniu w Otominie, gdzie smród był hamowany przez barierę lasu. 29 marca władze śmietnika przedstawiły program "REDU - redukujeMY zapachy z Szadółek", który ma być rozwiązaniem problemu.

- Zdajemy sobie sprawę, że temat uciążliwości zapachowych jest gorący i ważny. Zarówno dla nas, bo chcemy działać z jak najmniejszym wpływem na otoczenie, jak i dla mieszkańców, którzy tego wpływu nie chcą czuć - mówi Michał Dzioba, prezes ZU.

Do końca tego roku wydane mają zostać 2 mln zł na realizację programu. Jest on podzielony na 2 główne obszary. Pierwszy polega na hermetyczności obiektów zakładu, efektywności technologicznej oraz zmniejszania ryzyk technicznych. W ramach tego etapu planuje się usprawnienie systemu odgazowania i gospodarki wodno - ściekowej, zamknięcie jednej z kwater składowania odpadów oraz wymianę wsadu biofiltra kompostowni tunelowej.

Celem drugiego etapu jest zwiększenie efektywności pracy i zmniejszenie fetoru pochodzącego z wysypiska. Polega on na zmianach struktur organizacyjnych, przeprowadzeniu badań powietrza i zatrudnieniu pracowników odpowiedzialnych za optymalizację działań antyodorowych. Planowane jest również stworzenie aplikacji, która będzie monitorowała i zbierała doniesienia od mieszkańców.

- Oceniliśmy, że monitoring, konserwacja i uszczelnianie tych instalacji powinno odbywać się w sposób ciągły, właśnie z uwagi na te czynniki. Istotna jest też zmiana sposobu odbierania biogazu z kwatery, która wpłynie na większą trwałość systemu. Zapewne na samym początku część prac może powodować zwiększone oddziaływanie na otoczenie, niemniej docelowo przełoży się to na redukcję emisji biogazu z kwater - mówi Grzegorz Orzeszko, wiceprezes zarządu ZU ds. technicznych.

Trzeci etap jest skierowany do mieszkańców, a jego zadaniem jest edukowanie. Zakład Utylizacyjny chce prowadzić działania edukacyjne wśród mieszkańców. Mają dotyczyć m.in prawidłowego segregowania śmieci oraz sposobu redukcji ilość odpadów w gospodarstwach domowych. To kontynuacja zeszłorocznej akcji “Dlaczego z Szadółek nie pachnie”.

[news:1292264]

[news:1292029:1]

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama