reklama

Urzędnicy zapukają do twoich drzwi. Kontrole programu "Czyste Powietrze" zaplanowano też na Pomorzu

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Urzędnicy zapukają do twoich drzwi. Kontrole programu "Czyste Powietrze" zaplanowano też na Pomorzu - Zdjęcie główne

Urzędnicy skontrolują osoby, które wzięły udział w programie "Czyste Powietrze" | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes Nowy rok dla wielu Polaków rozpocznie się nietypowo, bo od kontroli. W jej trakcie urzędnicy wymagać będą od mieszkańców okazania dokumentów dotyczących inwestycji nawet sprzed 5 lat. Wszystko za sprawą ogromnych nadużyć, jakie NFOŚiGW odnotowało w związku z zawieszonym już programem “Czyste Powietrze”.
reklama

W ostatnich dniach w całej Polsce do mieszkań i domów wybranych osób, które skorzystały z dofinansowań programu “Czyste Powietrze” zapukali kontrolerzy. Żądają oni okazania dokumentów dotyczących inwestycji nawet do 5 lat wstecz. Prawo obliguje również kontrolowanego, do udostępnienia kontrolerowi swojego domu. 

Powodem kontroli w sprawie zawieszonego już programu “Czyste Powietrze”, jest bowiem ogromna liczba nadużyć, jakie systematycznie odkrywają pracownicy Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Nie inaczej jest w przypadku Gdańska, gdzie jak zdradziła w rozmowie z Pulsem Gdańska Urszula Pakulska, nie mamy do czynienia ze zwiększoną intensywnością kontroli, choć są one już zaplanowane i realizowane.

reklama

Nie ma większej intensywności w kontroli domów i mieszkań beneficjentów programu Czyste Powietrze. Wszystkie kontrole zostały wcześniej zaplanowane i są realizowane zgodnie z planem. Istnieje ewentualność przeprowadzenia kontroli w trybie doraźnym, w przypadku podejrzenia wystąpienia nieprawidłowości — mówi Urszula Pakulska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Kontrole w ramach programu “Czyste Powietrze”. Kogo dotyczą?

Jak zdradziła nam rzecznik WFOŚiGW w Gdańsku, kontrole przeprowadzane są przed płatnością końcową lub w okresie trwałości zrealizowanego przedsięwzięcia. To, która dokładnie inwestycja zostanie poddana kontroli, wybierane jest na podstawie analizy ryzyka. Są to głównie przedsięwzięcia z wysoką kwotą dofinansowania i te o najszerszym zasięgu, jak wymiana źródła ciepła, ocieplenie budynku i wymiana drzwi i okien.

reklama

W przypadku wykrycia przez kontrolera nieprawidłowości może to skutkować zmniejszeniem wysokości lub całkowitym brakiem wypłaty środków. Jeżeli nadużycia zostaną zauważone po wypłacie środków, kontrolowana osoba może zostać zobowiązana do zwrotu części dotacji wraz z odsetkami lub zwrotu całej kwoty dofinansowania.

W latach 2022- 2024 wykryliśmy nieprawidłowości w 10% kontrolowanych inwestycji. Beneficjentom tym zmniejszyliśmy wysokość dofinansowania z uwagi na niespełnienie wymagań podczas realizacji przedsięwzięcia (np. zawyżony metraż ocieplenia, brak wykazanego metrażu na prowadzenie działalności gospodarczej czy zamontowanie drzwi i okien bez wymagalnych współczynników). Zdarzyły się również kontrole, na skutek których wypowiedzieliśmy umowę i zażądaliśmy zwrotu całej kwoty dotacji wraz z odsetkami — dodaje Urszula Pakulska.

reklama

Czy był program “Czyste Powietrze”?

Program "Czyste Powietrze" to ogólnopolska inicjatywa mająca na celu poprawę jakości powietrza poprzez dofinansowanie wymiany starych pieców i termomodernizacji budynków. Dzięki wsparciu finansowemu gospodarstwa domowe mogły obniżyć koszty ogrzewania, jednocześnie chroniąc środowisko.

Choć program został zawieszony, to obecnie przechodzi on reformę, mającą wykluczyć wspomniane wyżej nadużycia. Planowany powrót kolejnej odsłony programu “Czyste Powietrze” przewidywany jest na 31 marca 2025 r.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama