Protest organizuje Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych skupiające właścicieli firm świadczących usługi przewozów autokarowych. Jak mówią przedstawiciele związku, ich firmy znajdują się w opłakanej sytuacji.
Wraz z początkiem pandemii znacząco spadła liczba zleceń na przewozy autokarowe. Właściciele firm nie widzą też szans, aby obecna sytuacja szybko się poprawiła. Jeszcze wiosną wysłali do premiera Mateusza Morawieckiego prośbę o wsparcie. Do dziś jednak nie otrzymali odpowiedzi.
- W związku z brakiem odpowiedzi na pisma wysłane do Pana Premiera, a co najważniejsze, brakiem podjęcia szybkich, konkretnych działań osłonowych wobec przewoźników autokarowych, jesteśmy zmuszeni do podjęcia akcji protestacyjnej - uważa Tomasz Rejek, prezes zarządu PSPD.
Czego oczekują przewoźnicy?
Przewoźnicy autokarowi przedstawili pięć podstawowych postulatów, które ich zdaniem mogłyby pomóc branży. Pierwszym z nich jest ustawowe zamrożenie spłaty leasingów i kredytów. To jeden z największych wydatków w budżecie firm przewozowych.Drugim postulatem jest zwolnienia z opłacania składek ZUS aż momentu zakończenia pandemii ale minimum do kwietnia 2021 roku. Przedsiębiorcy chcieliby też aby z budżetu państwa wypłacane było świadczenie postojowe dla samozatrudnionych, dopłaty do wynagrodzeń dla pracowników. Pomorskie Stowarzyszenie Przewoźników Drogowych proponuje też aby Polski Fundusz Rozwoju wypłacił też dotację dla samozatrudnionych oraz zatrudniających pracowników na umowach zlecenie.
Przebieg strajku
Przewoźnicy stworzą kolumnę około 50 autobusów i taką grupą przejadą przez całe Trójmiasto. Strajk rozpocznie się o godzinie 10.00 w Gdyni. W Gdańsku strajkujący pojawią się po godzinie 11.00. Kolumna pojazdów przejedzie od Węzła Karczemki aleją Armii Krajowej, potem Wałami Jagiellońskimi, aleją Zwycięstwa i aleją Grunwaldzką aż do granicy z Sopotem.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.