reklama

Plastikowe butelki z kaucją od przyszłego roku. Sklepy kupują automaty, a producenci protestują

Opublikowano:
Autor:

Plastikowe butelki z kaucją od przyszłego roku. Sklepy kupują automaty, a producenci protestują - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Biznes Już za niecały rok, do Polski wejdzie system kaucyjny na butelki i puszki z tworzyw sztucznych. Rozwiązanie znane z zachodnich państw, po latach obietnic zacznie obowiązywać w naszym kraju. Do przyjętych przepisów mają jednak wątpliwości producenci napojów i chcą oni je opóźnić.
reklama

Zgodnie z nowymi przepisami, od 1 stycznia 2025 roku w każdym sklepie o powierzchni powyżej 200 metrów kwadratowych, bez paragonu zwrócimy puste opakowania po napojach. W tym celu duże sieci zaopatrują się w butelkomaty, które od lat funkcjonują z powodzeniem w na przykład Niemczech. Również małe sieci będą mogły dołączyć do systemu, jednak będzie to nieobowiązkowe.

Jaka kaucja za butelkę?

Nowe przepisy obejmą:

  • butelki plastikowe o pojemności do 3 litrów
  • butelki szklane wielorazowe o pojemności do 1.5 litra
  • puszki metalowe o pojemności do 1 litra
Do ceny takich produktów będzie doliczana zwrotna kaucja w wysokości 50 groszy. Będzie można ją odzyskać w formie kuponu, po zwrocie opakowań do butelkomatu.

W urządzenia zbroją się już sieci handlowe takie jak Lidl, Biedronka, czy Żabka.

Butelkomaty, a nie zwrot do kasy

Wszystko wskazuje na to, że opakowania zwracane będą w specjalnych automatów. Niektórzy rozważali przyjmowanie butelek w kasach, jednak byłoby to zbyt niepraktyczne i czasochłonne. Sklepy różnych sieci testują butelkomaty tak, aby być gotowym na wejście w życie nowych przepisów. W niektórych Żabkach funkcjonują już maszyny, które w zamian za zwrot opakowania, przyznają punkty lojalnościowe dla klientów.

- Jako sieć handlowa zdajemy sobie sprawę, że uruchomienie systemu kaucyjnego to ogromne wydarzenie. Część ekspertów mówi, że jest to rewolucja organizacyjna dla całej branży, zarówno po stronie producentów, jak i po stronie detalistów. Na praktyczne i rzetelne wprowadzenie systemu kaucyjnego realnie potrzebujemy między 18 a 24 miesiące – mówił niedawno serwisowi
portalspozwyczy.pl Robert Rękas, prezes PSH Lewiatan.

Rękas nadmienia również, że automaty są bardzo drogie, więc część małych przedsiębiorców może z nich zrezygnować.

Pierwsza maszyna tego typu pojawiła się testowo, w Krakowie cztery lata temu. Projekt pilotażowy pozwalał mieszkańcom na zwrot opakowań w zamian za symboliczne kwoty rzędu 10 i 20 groszy. Obsługa urządzeń jest bardzo prosta, bo do specjalnego otworu trzeba jedynie włożyć butelki zgodnie z instrukcją. Później wystarczy już tylko odebrać zwróconą kaucję.

Producenci chcą opóźnić nowe przepisy

Nowe przepisy wskazują, że każda firma musi sama zakupić butelkomaty. Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców oraz Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie chcą szczególnych zmian w prawie.

Producenci oczekują zmian w kwestii nadzoru, tak, aby całym systemem zarządzał jeden operator. Dzięki temu rozliczenia mają być prostsze i bardziej przejrzyste. Apel dotyczy również wykreślenia z listy opakowań po mleku i produktach mlecznych - związki argumentują to kwestiami higienicznymi.  

„Oczekujemy, że obecna koalicja rządząca wywiąże się ze swoich obietnic składanych przed
wyborami, że błędne i szkodliwe zapisy przeforsowane przez poprzedni rząd zostaną jak najszybciej
poprawione” – stwierdza Polska Federacja Producentów Żywności.

Związki chcą przesunięcia terminu wejścia systemu kaucyjnego o rok - do stycznia 2026 r.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama