Antykoncepcja awaryjna, zwana też tabletką "dzień po", jest środkiem stosowanym w celu zapobiegania ciąży po niezabezpieczonym stosunku seksualnym lub w przypadku niepowodzenia innej metody antykoncepcyjnej. Tabletka "dzień po" zawiera substancje czynne, które hamują lub opóźniają owulację, utrudniając zapłodnienie.
Antykoncepcja awaryjna powinna być stosowana w sytuacjach, gdy doszło do niezabezpieczonego stosunku, pęknięcia prezerwatywy, pominięcia tabletki antykoncepcyjnej, czy w przypadku gwałtu. Ważne jest, aby podkreślić, że tabletka "dzień po" nie jest metodą regularnej antykoncepcji i nie powinna być stosowana jako zamiennik innych metod antykoncepcyjnych.
Dotychczas aby móc kupić tabletki antykoncepcji awaryjnej potrzebne było otrzymanie recepty od lekarza. Od maja funkcjonuje też pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia w ramach którego receptę może wystawić również farmaceuta z apteki, która podpisała umowę z NFZ.
1,5 tysiąca sprzedanych tabletek
Jak poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia w programie udział bierze już ponad tysiąc aptek w całej Polsce. Na terenie Gdańska jest ich obecnie kilkanaście, a w maju, po starcie programu, tabletkę "dzień po" wydawały zaledwie trzy. NFZ rozpatruje wnioski kolejnych placówek, a nowe umowy są rzekomo podpisywane codziennie.Dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji NFZ Paweł Florek przekazał dla PAP, że od początku maja tego roku farmaceuci wystawili około 1,5 tysiąca recept na antykoncepcję awaryjną
Jak wygląda wizyta w aptece?
Pacjentka, która zgłosi się do apteki po zakup antykoncepcji awaryjnej zostanie zaproszona do oddzielnego pomieszczenia. Farmaceuta przeprowadzi wywiad i ustali, czy wydanie leku jest uzasadnione i bezpieczne, omówi zasady jego przyjęcia oraz odpowie na wszystkie pytania i wątpliwości.Jeżeli farmaceuta uzna wydanie leku za uzasadnione i bezpieczne, pacjentka otrzyma receptę wystawioną przez farmaceutę i będzie mogła wykupić lek.
Jakie koszty?
Pigułka kosztuje około 70-135 złotych. Ten wydatek jest po stronie pacjentki. Koszty wystawienia recepty przez farmaceutę pokryje NFZ. Za usługę związaną z przeprowadzeniem wywiadu z pacjentką i wystawienia jej recepty apteka otrzyma 50 zł. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że w czasie trwania pilotażu wyda na ten cel co najmniej 13,6 mln zł, a najpewniej znacznie więcej.
Tylko wybrane apteki
Apteki z Gdańska, w których można kupić bez recepty tabletkę "dzień po":
- Apteka Gemini - Cieszyńskiego 48/1 (Chełm)
- Apteka Gemini - Kołobrzeska 63F (Przymorze)
- Apteka Gemini - Obrońców Wybrzeża 2 (Przymorze)
- Apteka Gemini - Pilotów 3 (Zaspa)
- Apteka Gemini - Subisława 30 (Żabianka)
- Apteka Medicover - Grunwaldzka 472 A (Oliwa)
- Apteka Nowa Letnica - Sucha 37B (Letnica)
- Apteka przy Akademii - Skłodowskiej-Curie 3/1 (Aniołki)
- Apteka SUPER-PHARM - Grunwaldzka 141 (Wrzeszcz)
- Apteka SUPER-PHARM - Złota Karczma 26 (Matarnia)
- DOZ Apteka. Dbam o Zdrowie - Beethovena 22 A (Suchanino)
- DOZ Apteka. Dbam o Zdrowie - Grunwaldzka 60 (Wrzeszcz)
- Farmacja 24 - Grunwaldzka 471/14 (Oliwa)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.