reklama

Sukces lekarzy z UCK. To pierwszy taki przeszczep w Polsce

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: fot. Sylwia Mierzewska UCK

Sukces lekarzy z UCK. To pierwszy taki przeszczep w Polsce - Zdjęcie główne

foto fot. Sylwia Mierzewska UCK

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowieLekarze z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego odnieśli kolejny sukces. Dokonali pierwszego jednoczesnego przeszczepu płuc i nerek. Pacjenci są w pełni wydolni oddechowo, nie wymagają dializ i tlenoterapii.
reklama

Lekarze z UCK przeprowadzili jednoczesny przeszczep płuc i nerek u dwóch pacjentów. W listopadzie ubiegłego roku jako pierwsza operację przeszła 43-letnia pani Edyta, a w marcu tego roku 67-letni pan Marek. Konieczność przeprowadzenia tych zabiegów wynikała z rozedmy płuc oraz niewydolności nerek.

— Potrzeba wykonania tak złożonych operacji wynikała z tego, że pacjenci chorowali na ciężką niewydolność oddechową w przebiegu krańcowej postaci choroby obturacyjnej płuc (rozedma) oraz jednocześnie na schyłkową niewydolność nerek — tłumaczy dr hab. n. med.  Jacek Wojarski z Kliniki Kardiochirurgii UCK, który jest odpowiedzialny za program przeszczepiania płuc w szpitalu.

reklama

Ogromne wyzwanie dla lekarzy

Pani Edyta przed operacją była dializowana już od 6 lat, natomiast pan Marek został zgłoszony do wyprzedzającej transplantacji nerek, której warunkiem było wcześniejsze przeszczepienie płuca. Znalezienie dawcy musiało nastąpić w krótkim czasie, ponieważ w przeciwnym razie należałoby rozpocząć dializowanie pacjenta. W tym przypadku najlepszym rozwiązaniem było jednoczesne przeszczepienie obu narządów. Oba musiały jednak pochodzić od tego samego dawcy.

 Trzeba podkreślić, że przeszczepienie płuca było jedyną formą leczenia niewydolności oddechowej, a przeszczepienie obu narządów dało możliwość życia bez dializ chorym ze schyłkową niewydolnością nerek. Jednoczasowe przeszczepienie dwóch narządów od tego samego dawcy sprawia, że biorca otrzymuje jednorazowo zestaw obcych antygenów zgodności tkankowej i nie immunizuje się dwukrotnie tak, jak to ma miejsce w przypadku transplantacji narządów od różnych dawców —  mówi prof. dr hab. n. med. Alicja Dębska-Ślizień, ordynator Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych UCK.

reklama

Obie transplantacje zakończyły się pełnym sukcesem. Pomimo wcześniejszych poważnych dolegliwości, dzięki transplantacji pacjenci nie wymagają dializ ani tlenoterapii.

Pacjenci wraz ze swoimi najbliższymi oraz zespołem przedstawicieli UCK (fot. fb.Uniwersyteckie Centrum Kliniczne)

Dotychczas wszystkie takie operacje, które były podejmowane w innych polskich ośrodkach, kończyły się niepowodzeniem.

Współpraca popłaca

Kwalifikacja do tak skomplikowanej operacji była możliwa dzięki współpracy kilku klinik UCK: Kliniki Nefrologii, Transplantologii i Chorób Wewnętrznych, Kliniki Chirurgii Onkologicznej, Transplantacyjnej i Ogólnej oraz Kliniki Kardiochirurgii z Oddziałem Transplantacji Płuc.

reklama

Przeprowadzenie operacji wymagało szczegółowej analizy kolejności działań okołooperacyjnych i operacyjnych. Najpierw przeszczepiono płuca, a po zakończeniu tej części zabiegu do pracy przystąpił zespół odpowiedzialny za przeszczepienie nerek. W operację pani Edyty było zaangażowanych łącznie 16 osób, a w operację pana Marka 17 osób.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama