Diagnoza raka przeraża każdą osobę, która ją usłyszy. Pacjenci bardzo często są po niej przekonani, że nie mają szansy na wyleczenie. Są jednak rodzaje tej choroby, które dzięki wczesnej diagnostyce oraz odpowiedniemu leczeniu da się całkowicie wyleczyć.
Rak trzony macicy to jeden z nowotworów, który najczęściej spotyka kobiety. Najczęściej wykrywa się go u kobiet, które przekroczyły 50 rok życia, przeszły menopauzę, bądź chorują na otyłość, czy nadwagę. Choroba jest jednak wykrywana również u kobiet młodszych oraz nie posiadających żadnych czynników, które mogą powodować chorobę.
Na Zaspie, w szpitalu św. Wojciecha już od roku wykonywane są zabiegi z wykorzystaniem robota Da Vinci. Jest to nowoczesna metoda, która pozwala na operowanie pacjentów w sposób mało inwazyjny, dzięki czemu rekonwalescencja pacjentów trwa krócej i jest przez nich przechodzona łagodniej, w stosunku do tradycyjnych operacji. Do tej pory robot był wykorzystywany głównie w leczeniu pacjentów z problemami urologicznymi, a od 1 kwietnia wystartowała refundacja NFZ dla pacjentów z nowotworami gruczołu krokowego. W październiku podjęto kolejną decyzję, która rozszerzyła pole działaności robota. Zabiegom od teraz będą mogły być poddawane kobiety chorujące na raka trzonu macicy.
Pierwsza taka operacja została przeprowadzona na początku listopada na jednej z pacjentek. Po niej szpital świetego Wojciecha dołączył do grona, już 5 ośrodków w Polsce, które wykonują ten zabieg z zastosowaniem robota. Jedyny ośrodek, który wykonuje takie operacje na Pomorzu, poza Gdańskiem, znajduje się w Szczecinie.
Jak działa da Vinci?
Dzięki robotowi, lekarze posiadają znacznie lepszy obraz na struktury anatomiczne, w stosunku do metod, które były wykorzystywane do tej pory. Podczas korzystani z robota można używać specjalnych filtrów oraz przybliżeń, które poprawiają widok na struktury, na których wykonywany jest zabieg. Dodatkowo lekarz podczas operacji ma możliwość korzystania z aż trzech narzędzi, które posiadają „stawy”, które zwiększają zakres ruchu. Ponadto każdy ruch jest stabilizowany, przez co zwiększa się bezpieczeństwo pacjentki.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.