reklama

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Gdańsku. Co warto wiedzieć?

Opublikowano:
Autor:

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna w Gdańsku. Co warto wiedzieć? - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

ZdrowieNocna i świąteczna opieka zdrowotna stanowi ważny element systemu opieki zdrowotnej w Polsce. Z jej usług można skorzystać w przypadku nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia poza standardowymi godzinami pracy przychodni. Warto znać zasady korzystania z tej formy opieki, aby w razie potrzeby móc szybko i sprawnie uzyskać pomoc medyczną.
reklama

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest dostępna w godzinach od 18:00 do 8:00 w dni powszednie oraz całodobowo w dni wolne od pracy. Pacjenci mają możliwość skorzystania z opieki lekarskiej i pielęgniarskiej w punktach nocnej i świątecznej pomocy, jeśli:

  1. nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia lub grożących istotnym uszczerbkiem na zdrowiu,
  2. zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy,
  3. istnieje obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni może znacząco wpłynąć na stan zdrowia pacjenta.
Z pomocy lekarza i pielęgniarki w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej można skorzystać m.in. w przypadku:

  • zaostrzenia dolegliwości choroby przewlekłej
  • infekcji dróg oddechowych z wysoką gorączką
  • bólów brzucha, nieustępujących mimo stosowania leków rozkurczowych
  • bólów głowy, nieustępujących mimo stosowania leków przeciwbólowych
  • biegunki lub wymiotów, szczególnie u dzieci lub osób w podeszłym wieku.
W razie nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia pacjent może udać się po pomoc do dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, niezależnie od miejsca zamieszkania czy wyboru lekarza lub pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

reklama

Rodzaje udzielanej pomocy

Dyżurujący w przychodni lekarz udziela porad ambulatoryjnych, telefonicznych oraz, w przypadkach medycznie uzasadnionych, w domu pacjenta. W razie konieczności, lekarz lub pielęgniarka udzielają pomocy w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej w domu chorego. Pomoc wyjazdowa jest udzielana przez odpowiedni punkt nocnej i świątecznej pomocy przypisany do danego obszaru.

W przypadku potrzeby, lekarz udzielający pomocy w ramach opieki wyjazdowej może skierować pacjenta do szpitala lub wezwać karetkę pogotowia ratunkowego.

Zwolnienia lekarskie

W punkcie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pacjent ma prawo do zaświadczenia, które związane jest z zakresem udzielanych w tym miejscu świadczeń, a wynika ze stanu zdrowia pacjenta stwierdzonego przez lekarza w trakcie przeprowadzonego osobiście badania. Lekarz może zatem wystawić zaświadczenie o niezdolności do pracy (zwolnienie lekarskie zwane potocznie L4), o niezdolności do kontynuowania nauki czy uczestnictwa w zajęciach sportowych.

reklama

Nocna i świąteczna opieka zdrowotna jest niezwykle ważnym elementem systemu opieki zdrowotnej, który pozwala na udzielenie pomocy medycznej w sytuacjach nagłego zachorowania lub pogorszenia stanu zdrowia poza standardowymi godzinami pracy przychodni. Dzięki brakowi rejonizacji pacjenci mogą skorzystać z usług dowolnego punktu nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej, co umożliwia szybsze i bardziej efektywne uzyskanie pomocy. Warto znać zasady korzystania z tej formy opieki, aby w razie potrzeby móc szybko i sprawnie uzyskać pomoc medyczną.

W Gdańsku nocna i świąteczna opieka zdrowotna prowadzona jest przez pięć placówek:

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama