Zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 zdiagnozowano u 50-letniej kobiety pod koniec października. Nie cierpiała ona na żadne z chorób współistniejących. Mimo intensywnego leczenia w szpitalu w Staszowie (woj. świętokrzyskie), podaniu osocza od ozdrowieńców, jej stan cały czas szybko się pogarszał. Kolejne wyniki tomografii klatki piersiowej pokazywały, że zmiany spowodowane COVID-19 obejmowały coraz większe obszary płuc. Gdy nawet leczenie respiratorowe okazało się niewystarczające, świętokrzyska placówka zwróciła się o pomoc do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.
Kiedy stan chorej się ustabilizował i możliwy był jej transport, pacjentka została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego.
- Początkowo wydawało się, że wszystko idzie w dobrym kierunku, udało się zakończyć respiratoroterapię i usunąć rurkę intubacyjną, pacjentka była przytomna, współpracująca. Niestety, stan jej płuc był coraz gorszy i konieczne było ponowne podłączenie respiratora – relacjonuje dr Magdalena Wujtewicz z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii UCK.
Konieczne okazało się też podłączenie do ECMO w konfiguracji żylno-tętniczej, a więc pozaustrojowo wspomagane było nie tylko oddychanie, ale także krążenie. Dzień później lekarze przeszczepili jej oba płuca. Jak podkreśla dr Wojciech Karolak, bardzo dużą rolę w ratowaniu życia chorej odegrało szczęście.
- To jest absolutnie niesłychana sprawa, że tak szybko znalazł się pasujący dawca i mogliśmy przeprowadzić przeszczep. To wszystko wydarzyło się w zaledwie 24 godziny - podkreśla dr Wojciech Karolak z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej UCK..
Wykonany przez zespół Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego przeszczep płuc u pacjenta, którego własne płuca zostały zniszczone wskutek COVID-19, był trzecim w Polsce, ale pierwszym po zastosowaniu u pacjenta ECMO żylno-tętniczego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.