Czym jest defibrylator?
Defibrylator jest urządzeniem medycznym stosowanym w przypadku nagłego zatrzymania krążenia. Na początku defibrylator analizuje pracę serca, a gdy jest to konieczne, dostarcza do niego określoną energię elektryczną przy użyciu elektrod. Defibrylator w przypadku nieprawidłowego rytmu serca pełni funkcję pompy stabilizującej. Dzięki rozwojowi technologii defibrylatory mogą obsługiwać również osoby postronne, będące najbliżej miejsca zdarzenia. Oczywiście pod warunkiem, że taki sprzęt znajduje się w pobliżu. Defibrylator od początku do końca przeprowadzi korzystającego przez cały proces ratunkowy, udzielając niezbędnych instrukcji. Te urządzenia ratujące ludzkie życie są spotykane co raz częściej w przestrzeni publicznej miast.[news:1131866]
Na ulicach Gdańska ponad 110 urządzeń
Dane udostępnione przez urzędników wskazują, że w przestrzeni publicznej Gdańska zamontowanych jest 113 defibrylatorów AED. Urządzenia znajdują się w placówkach oświatowych, obiektach zarządzanych przez miasto (np. pływalnie, przystanie jachtowe), czy na komisariatach policji. Niektóre z defibrylatorów są czynne tylko w określonym czasie. Dla przykładu urządzenia dostępne na kąpieliskach w Jelitkowie, Sobieszewie i Orlu czynne są jedynie w sezonie letnim. Duża część defibrylatorów jest ustawiona na zewnątrz, na przykład przy skrzyżowaniach głównych arterii. To za sprawą wygranych projektów w Budżecie Obywatelskim.
Do 15 grudnia na wniosek Rady Dzielnicy Piecki - Migowo kolejny defibrylator pojawi się w okolicach skrzyżowania Adamowicza i Myśliwskiej - mówi Jędrzej Sieliwończyk z Referatu Prasowego UM
Co ważne, pojazdy transportu zbiorowego są sukcesywnie uzupełniane w urządzenia ratujące życie. Każdy tramwaj i autobus, w którym znajduje się defibrylator oznaczono specjalnymi naklejkami Na ten moment w pojazdach Gdańskich Autobusów i Tramwajów znajduje się ponad 170 defibrylatorów, a liczba ta zwiększa się sukcesywnie. Każdy modernizowany pojazd wyposażany jest w defibrylator AED.
Defibrylatory już kilkukrotnie uratowały ludzkie życie
Na terenie Gdańska już kilka razy użyto defibrylatora. Urządzenie znajdujące się w schronisku dla osób w kryzysie bezdomności zostało wykorzystane trzykrotnie. Pierwsza akcja ratownicza zakończyła się sukcesem. Niestety, podczas dwóch kolejnych użyć nie udało się uratować człowieka. Z defibrylatora skorzystano również w Urzędzie Miejskim przy ul. Nowe Ogrody oraz na jednym z kąpielisk. W obu przypadkach zainterweniowano przedmedycznie. Następnie osoby poszkodowane zostały przejęte przez ratowników medycznych. Z defibrylatorów przenośnych korzystają również ratownicy wodni.
Dwie dewastacje w ciągu roku
Dane urzędników wskazują, że w czasie funkcjonowania urządzeń zewnętrznych dochodzi do drobnych dewastacji. Zazwyczaj jest to zrywanie plomb, czy sprawdzanie zawartości. Miejskie defibrylatory uległy również poważniejszym uszkodzeniom. We wrześniu 2019 r. i listopadzie 2020 r. doszło do aktów wandalizmu, jednak sprawców schwytano, a defibrylatory przywrócono do sprawności technicznej. W maju ubiegłego roku z kolei urządzenie na skrzyżowaniu ul. Kołobrzeskiej i Chłopskiej doszło do wypadku i uszkodzenia defibrylatora. Naprawa urządzenia została pokryta z ubezpieczenia sprawcy zdarzenia.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.