Do niebezpiecznego zdarzenia doszło w czwartek 6 marca około godziny 16:30 na ulicy Wiśniewskiego w Gdyni. Jak podają ratownicy medyczni, u jednego z przechodzących przez ulicę doszło do nagłego zasłabnięcia. Na pomoc poszkodowanemu mężczyźnie natychmiast ruszyli stojący na światłach motocykliści.
Niestety zagrożenie rosło z każdą chwilą, ponieważ po upadku nastąpiło zatrzymanie akcji serca mężczyzny. Na szczęście motocykliści okazali się ogromem wiedzy i rozpoczęli resuscytację, którą kontynuowali do przyjazdu ratowników. Po przejęciu poszkodowanego przez medyków udało się przywrócić spontaniczne krążenie.
Na ulicy Wiśniewskiego, doszło do zasłabnięcia mężczyzny, w trakcie gdy przechodził przez przejście dla pieszych. Poszkodowanemu niezwłocznie zaczęli udzielać pomocy stojący na skrzyżowaniu na czerwonym świetle motocykliści. Rozpoznali zatrzymanie krążenia i podjęli resuscytację. Po przybyciu na miejsce zdarzenia zespołu G01 028 ratownicy kontynuowali Medyczne Czynności Ratunkowe, uzyskując powrót spontanicznego krążenia — informuje Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni.
Poszkodowany został przetransportowany na SOR, gdzie został poddany dalszemu leczeniu. Ratownicy podkreślają jednak, jak ważna była prawidłowa reakcja świadków zdarzenia, którzy nie bali się walczyć o ludzkie życie.
Jak zachować się w przypadku omdlenia i zatrzymania akcji serca?
Gdy jesteś świadkiem omdlenia, działaj szybko. Sprawdź, czy osoba oddycha i ma puls. Jeśli tak, ułóż ją w pozycji bezpiecznej i monitoruj jej stan. Podnieś nogi, aby poprawić krążenie, i zapewnij dopływ świeżego powietrza. Jeśli brak reakcji, wezwij pomoc medyczną, dzwoniąc pod numer 112.Jeśli dojdzie do zatrzymania akcji serca, natychmiast rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową. Przede wszystkim zadbaj o udrożnienie dróg oddechowych. Kiedy upewnisz się, że nic nie przeszkadza poszkodowanemu w oddychaniu, wykonuj uciski klatki piersiowej i sztuczne oddychanie, jeśli to możliwe, użyj AED. Znajdziesz je w wielu miejscach użytku publicznego, jak budynki urzędów czy pociągi. Kontynuuj RKO do przybycia ratowników. Szybka reakcja zwiększa szanse na przeżycie, dlatego każda sekunda ma znaczenie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.