reklama

Niebezpieczne zjawisko przeszło przez Pomorze. Ekspert wyjaśnia, z czym dokładnie mieliśmy do czynienia

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: KW PSP w Gdańsku

Niebezpieczne zjawisko przeszło przez Pomorze. Ekspert wyjaśnia, z czym dokładnie mieliśmy do czynienia - Zdjęcie główne

foto KW PSP w Gdańsku

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PomorzeSilny wiatr na Pomorzu wywołał w województwie pomorskim niebezpieczne zjawisko. Sytuacja hydrologiczna uspokoiła się wraz z ustąpieniem silnych podmuchów wiatru, niewykluczone jednak, że jeszcze pojawi się u nas w najbliższym czasie. Poniżej opisujemy, czym dokładnie jest cofka i jak powstaje.
reklama

Zjawisko hydrologiczne w Polsce

Cofka to zjawisko hydrologiczne polegające na podniesieniu poziomu wody w rzece lub innym cieku wodnym, wywołane wtłaczaniem wody w górę biegu rzeki. Zazwyczaj jest wynikiem silnych północnych wiatrów, które spiętrzają wodę w morzu lub jeziorze, do którego uchodzi dana rzeka. Cofka w Polsce najczęściej występuje na terenach nadmorskich, szczególnie na Pomorzu, powodując lokalne podtopienia i powodzie.

– Często cofki mogą mieć charakter lokalny. To może być nawet kilka kilometrów w głąb tej rzeki, przez to, że wiatr wieje z odpowiednich kierunków i z dużą prędkością, (ostatnio wiał z prędkością powyżej 80-90 km/h) i cały czas z północy. Wtedy obserwujemy wezbranie sztormowe z przekroczeniem stanów ostrzegawczych i alarmowych, ale nie tylko na morzu ale także na rzece – tłumaczy Grzegorz Walijewski, hydrolog i rzecznik prasowy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

reklama

Przyczyny cofki – dlaczego poziom wody w rzekach rośnie?

Główną przyczyną cofki są silne północne wiatry, które wtłaczają wodę z Bałtyku w górę rzek, takich jak Wisła, Motława czy Nogat. Cofka na Pomorzu występuje najczęściej, gdy dodatkowo poziom wód w rzekach jest wysoki po intensywnych opadach deszczu lub roztopach. To połączenie czynników atmosferycznych i hydrologicznych sprawia, że zagrożenie cofką jest szczególnie dotkliwe w regionach nadmorskich.

Cofka w Trójmieście i okolicach – gdzie jest największe ryzyko?

Obszary takie jak Trójmiasto, Rumia, Reda, Wejherowo, Elbląg, Tczew, Kartuzy czy Puck są szczególnie narażone na skutki cofki. Ze względu na swoje położenie geograficzne oraz bliskość Zatoki Gdańskiej i rzek, które uchodzą do Bałtyku, mieszkańcy tych regionów często w okresie zimowym muszą zmagać się z podtopieniami spowodowanymi cofką. W ostatnich dniach pojawiły się ostrzeżenia przed cofką w tych miejscowościach z powodu prognozowanych silnych wiatrów północnych.

reklama

Na chwilę obecną sytuacja jest jednak opanowana.

Żeby to zjawisko zaistniało muszą pojawić się specyficzne warunki atmosferyczne. Teraz pogoda się uspokoiła, nie ma silnego wiatru z kierunku północnego, zmienił się on bardziej na południowy, południowo-zachodni. Sytuacja hydrologiczna się już uspokoiła. Stany alarmowe były przekroczone o nawet 40 cm, ale gdy tylko wiatr zmienił swój kierunek, zaczęło robić się spokojniej, co wydarzyło się w nocy z 12 na 13 stycznia tego roku – dodaje

Cofka zawsze powoduje jakieś straty, ale osoby, które mieszkają nad morzem do takich sytuacji są już przyzwyczajeni.

– Zjawisko cofki może pojawiać się szczególnie w grudniu, styczniu i lutym, kiedy jest największa szansa na takie sztormowe wezbrania -

reklama

Jak zabezpieczyć się przed skutkami cofki? Porady dla mieszkańców Pomorza

Aby ograniczyć ryzyko związane z cofką, mieszkańcy terenów zagrożonych powinni:

  • Regularnie śledzić ostrzeżenia pogodowe i hydrologiczne,
  • Zabezpieczyć cenne przedmioty i dokumenty w wyższych partiach budynków,
  • Przygotować worki z piaskiem, które mogą ograniczyć wdzieranie się wody,
  • Unikać podróży przez obszary zalewowe w czasie ostrzeżeń.

Cofka w Polsce – co warto wiedzieć?

Cofka to naturalne, ale niebezpieczne zjawisko, które może mieć poważne konsekwencje dla mieszkańców nisko położonych terenów nadmorskich. Ostatnie ostrzeżenia dotyczące cofki i liczne interwencje strażaków w Trójmieście, Rumi, Redzie, Elblągu czy Tczewie przypominają, jak ważne jest przygotowanie i świadomość zagrożenia. Monitorowanie prognoz, odpowiednie zabezpieczenia i współpraca z lokalnymi służbami mogą pomóc zminimalizować skutki tego zjawiska.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Najnowsze informacje z Gdańska. Newsy z gdańskiego świata: polityki, biznesu, sportu, rekreacji, kultury i edukacji. Katalog i baza firm. Ogłoszenia lokalne. Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama