Pod koniec marca tego roku przedstawiciele Zielonej Fali Trójmiasto złożyli na ręce wiceprezydenta Piotra Grzelaka wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych, dotyczących uchwalonego przez Radę Miasta Gdańska planu zagospodarowania fragmentu pasa nadmorskiego w Brzeźnie. W wyniku presji społecznej władze miasta zdecydowały się na ich przeprowadzenie. Ich forma będzie jednak odbiegać od tej proponowanej przez aktywistów.
- Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym takie konsultacje nie mogą się odbyć, dlatego wniosek został odrzucony. Jednak ze względu na zaangażowanie społeczne oraz fakt, że obszar, o którym mowa, stanowi cenny dla mieszkańców teren, miasto zadeklarowało wolę podjęcie konsultacji w zakresie proponowanego sposobu zagospodarowania leżących w tym obszarze działek gminnych - informuje Joanna Bieganowska z referatu prasowego UM w Gdańsku.
[news:1154394]
W ramach zaproponowanych przez władze konsultacje dotyczące sposobu zagospodarowania działek gminnych, miałby zostać przeprowadzony m.in. panel obywatelski, warsztaty przestrzenne lub badanie opinii publicznej. Zorganizowanie jednej z tych form konsultacji będzie możliwy po tym, jak finał znajdzie deklaracja wojewody pomorskiego o złożeniu skargi do sądu administracyjnego oraz umożliwi to sytuacja pandemiczna.
Gdański magistrat podkreśla, iż na przyjęcie wniosku Zielonej Fali Trójmiasto nie pozwala obowiązujące prawo.
[news:1150811]
- Złożony przez przedstawiciela Zielonej Fali Trójmiasto wniosek dotyczy przeprowadzenia konsultacji dla obszaru objętego miejscowym planem zagospodarowania. Tryb ich przeprowadzenia określony jest w ustawie o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Tym samym uchwała Rady Miasta Gdańska, na którą powołał się wnioskodawca nie może być podstawą do podjęcia decyzji o konsultacjach. W świetle prawa ustawa jest nadrzędna - tłumaczy Joanna Bieganowska.
Na potwierdzenie swojego stanowiska władze miasta przywołują sytuację z Krakowa, gdzie w ubiegłym roku tamtejsza Rada Miasta przegłosowała przeprowadzenie konsultacji społecznych MPZP. Wojewoda Małopolski stwierdził w rozstrzygnięciu sprawy, iż Rada Miasta Krakowa, podejmując uchwałę w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych dotyczących projektu tego planu, w sposób rażący naruszyła obowiązujący porządek prawny regulujący tryb sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.