Od 2016 roku w Gdańsku co roku organizowany był Tydzień Demokracji. Tegoroczne święto obecnego ustroju zostało ograniczone do trwającego 45 minut wiecu. Skromna impreza zgromadziła niewiele osób - przed Ratuszem Głównego Miasta zebrało się jedynie kilkuset mieszkańców miasta.
Zebrani kilkukrotnie podczas spotkania skandowali hasło "Wolność, równość, demokracja". W rękach trzymali trzy rodzaje flag: Polski, Gdańska oraz Unii Europejskiej.
Wartości europejskie i samorządowe
O europejskich wartościach, które są zbieżne z wartościami demokratycznymi, mówiła do zebranych europoseł Magdalena Adamowicz.- Żeby być Europejczykiem trzeba być wiernym europejskim wartościom - mówiła Adamowicz i przypomniała zapisane w traktach Unii Europejskiej wartości, jakimi powinni kierować się obywatele wspólnoty. - Wszystkie one są głęboko ludzkie, humanitarne. Wszystkie wywodzą się od naszych korzeni judeochrześcijańskich - mówiła europosłanka.
Aleksander Żubrys, przewodniczący Rady Seniorów w Gdańsku, w swoim wystąpieniu wskazał na ogromną rolę samorządu w demokracji.
- Samorząd jest rzeczą najważniejszą dla demokracji, bo jest on najbliżej obywatela. Jak słyszmy o centralizacji i odebraniu uprawnień samorządom to budzi w nas to wielki niepokój - mówi do zebranych Żubrys.
Demokracja to wyrażanie swoich poglądów
Przemawiający chwilę później przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Gdańska odniósł się do transparentów z jakimi przyszła część uczestników zgromadzenia.- Widzę transparent z hasłem "Tolerancja dla faszyzmu jest nietolerancją dla demokracji". Cieszę się bardzo, że są ludzie w tym tłumie, którzy potrafią pokazać swój sprzeciw. Oznacza to, że Gdańsk jest europejski i obywatelski. Można się z kimś nie zgadzać, ważne aby demonstrować swoje poglądy w sposób pokojowy - mówił Jakub Hamanowicz.
Prezydent Aleksandra Dulkiewicz przypomniała zebranym słowa jednego z honorowych obywateli miasta.
- Przed chwilą usłyszeliśmy o demokracji z różnych perspektyw. Podsumowując to dzisiejsze spotkanie powiem: "trzeba mieć dużo cierpliwości w budowaniu demokracji". Tak powiedział kiedyś honorowy obywatel naszego miasta, pierwszy premier wolnej Polski, Tadeusz Mazowiecki. Ja nie mam co do tego wątpliwości - mówiła Dulkiewicz.
Spotkanie rozpoczęło się od hymnu państwowego, zaś zakończyło się hymnem Unii Europejskiej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.