reklama

W gdańskim zoo zamieszkały... kurczaki górskie. To jeden z najbardziej zagrożonych płazów na świecie

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: gdansk.pl

W gdańskim zoo zamieszkały... kurczaki górskie. To jeden z najbardziej zagrożonych płazów na świecie - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
2
zdjęć

foto gdansk.pl

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości GdańskZoo w Gdańsku ma nowych mieszkańców. Są to jedne z najbardziej zagrożonych płazów na świecie – kurczaki górskie. Osobniki te mogą osiągać wagę nawet 1 kilograma, a jak na ten gatunek – to naprawdę dużo! Mamy jednak smutną wiadomość dla odwiedzających.
reklama

Kurczak górski, czyli żaba gigant, w gdańskim zoo

Gdański Ogród Zoologiczny wzbogacił się o jednego z najbardziej zagrożonych płazów na świecie – kurczaka górskiego, zwanego również żabą gigant. Te niezwykłe stworzenia, które mogą ważyć nawet 1 kg, zostały sprowadzone z Niemiec i Szwecji, gdzie prowadzono ich hodowlę. To wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla miłośników przyrody, ale także krok w stronę ochrony gatunku, którego populacja w naturze drastycznie spadła.

Żaba o niezwykłej historii

Nazwa "kurczak górski" pochodzi od rdzennych mieszkańców wysp Montserrat i Dominika, gdzie te żaby były lokalnym przysmakiem. Imponujące rozmiary dorosłych osobników przyniosły im również przydomek "żaba gigant". Żyją nocą, polując na świerszcze, pająki, a nawet większe ofiary. Nietypowe dla płazów jest także ich sposób rozmnażania – samice składają jaja w norach, zamiast w wodzie.

reklama

Niemieckie samice i szwedzki samiec. Odwiedzający nie będą zadowoleni

Do gdańskiego zoo trafiły dwie pięcioletnie samice, Genowefa i Gertruda, z Düsseldorfu, oraz czteroletni samiec Gustaw z Norden Ark w Szwecji.

– Zwierzęta nie będą widoczne dla zwiedzających, ich hodowla będzie prowadzona na zapleczu" – mówi Daria Zwierzchowska, opiekunka gadów i płazów.

Obecnie płazy mieszkają osobno, ale będą łączone w okresie lęgowym, co daje nadzieję na potomstwo.

Krytyczne zagrożenie i walka o przetrwanie

Populacja kurczaka górskiego zmniejszyła się o 99% w ciągu ostatnich 20 lat. Powodem są polowania, utrata siedlisk oraz chytridiomikoza – choroba grzybicza, która doprowadziła do wyginięcia wielu płazów na świecie.

reklama

Gatunek sklasyfikowany jest jako krytycznie zagrożony.

– Nasze osobniki są wytypowane do hodowli. Przed nami duże wyzwanie - mówi Emilia Salach, dyrektorka Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego.

Dla zwiedzających przygotowano tablice edukacyjne i makiety, które pozwolą bliżej poznać ten gatunek.

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama