W ostatnich miesiącach wiele miast podnosiło stawki za pobyt w izbie wytrzeźwień, placówce lub jednostce Policji. Szczególnie dobrze widać było to w największych aglomeracjach, jak Chorzów, Katowice czy Kraków, gdzie stawki wzrosły do maksymalnej wówczas opłaty wynoszącej 437,81 zł.
Tym samym cena za pobyt w izbie wytrzeźwień w wielu miastach była porównywalna lub wyższa od znaczącej większości będących tam hoteli. Samorządy, które wprowadzały wówczas nawet 100 złotowe podwyżki tłumaczyły swoją decyzję rosnącymi kosztami utrzymania tego typu placówek.
Tyle kosztuje noc w izbie wytrzeźwień w Gdańsku?
W Gdańsku izba wytrzeźwień zamknięta została w 2008 roku. Po dziesięciu latach nakładem 4,4 mln złotych powstało jednak Pogotowie Socjalne dla Osób Nietrzeźwych, którego roczne utrzymanie w momencie otarcia szacowano na 1,4 mln zł. To tam po dziś dzień trafiają osoby nietrzeźwe z całego miasta.
Osoby nietrzeźwe najczęściej zawożone są na SOR do szpitali. Rzadko która gmina decyduje się na otwarcie specjalnej placówki, gdzie osoby pijane znaleźć mogą pomoc i opiekę lekarską oraz wsparcie w wychodzeniu z choroby alkoholowej — mówił Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska podczas otwarcia Pogotowia Socjalnego.
Jak zdradził w rozmowie z Pulsem Gdańska aktualny kierownik Pogotowia Socjalnego Sławomir Kunkel, osoby nietrzeźwe w placówce mogą przebywać maksymalnie 24 godziny. Koszt pobytu w izbie wytrzeźwień Gdańsku nie uległ zaś zmianie od 2017 roku i wciąż wynosi zaledwie 150 złotych. Tym samym nasze miasto jest w czołówce najtańszych tego typu placówek w kraju.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.