Władze Wiadomości TVP nic nie wiedzą o tym, jakoby ich materiały mogły doprowadzić do wzrostu nienawistnych listów i obelg pod adresem prezydent Aleksandry Dulkiewicz. Jarosław Olechowski, szef programu broni również tez zawartych w materiałach np. o prowadzaniu przez władze Gdańska polityki proniemieckiej.
Zakończyło się postępowanie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w sprawie dwóch materiałów wyemitowanych w głównym wydaniu Wiadomości TVP. Chodzi o materiały z 24 lipca oraz 2 sierpnia ubiegłego roku.
Gdańsk proniemiecki?
W pierwszym z nich autor sugeruje, że władze Gdańska chętnie odwołują się do idei Wolnego Miasta Gdańsk i nazistowskiej polityki w okresie międzywojennym. Aleksandra Dulkiewicz i jej współpracownicy zostali przedstawieni jako osoby gloryfikujące nazistowski okres w historii miasta. Jako przykład podany został zabytkowy tramwaj Ring, który zamiast napisu Gdańsk ma niemiecki odpowiednik - Danzig. Konrad Wąż, autor materiału nie wspomina jednak, że jest to tramwaj historyczny, a malowanie tramwaju odwołuje się do okresu w którym został wyprodukowany - Wolnego Miasta Gdańska (1930 rok).
https://twitter.com/WiadomosciTVP/status/1154090715674238979
- Przede wszystkim w spornym materiale prasowym zaprezentowano oceny oraz fakty dotyczące dalszego powiązania pomiędzy Gdańskiem a jego historyczną przeszłością, która niewątpliwie ma również związek z neonazistowskimi Niemcami. Opinia publiczna negatywnie ocenia kontynuowanie polityki zarządzania Gdańskiem polegającej na ignorowaniu tych powiązań i nieusuwanie ich z obecnej historii miasta -napisał Jarosław Olechowski w odpowiedzi na zarzuty dot. materiału.
Spór o Westerplatte w TVP
Na początku sierpnia dziennikarze flagowego programu informacyjnego TVP przygotowali materiał dotyczący specustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę. Specustawa zakłada, że tereny Westerplatte przejdą pod zarząd Skarb Państwa spod zarządu Miasta Gdańska, dzięki czemu powstanie Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 r.
Dziennikarze TVP przedstawili Westerplatte jako teren zaniedbany przez władze Gdańska. - Również opinia publiczna negatywnie reaguje na zaniedbania terenów historycznych, którymi zarządzają władze Gdańska, w tym terenem półwyspu Westerplatte – stwierdza Olechowski w wyjaśnieniach dla TVP.
Materiały TVP źródłem pogróżek i obelg?
Postępowanie KRRiT zostało wszczęte po wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich. RPO zaniepokoiły informacje, że prezydent Gdańska dostaje coraz więcej nienawistnych listów, gróźb i obelg. W lokalnych mediach pojawiły się informacje, że ma to związek z materiałami emitowanymi przez Wiadomości TVP.
Szef głównego programu informacyjnego TVP nie widzi związku pomiędzy zawartością materiału, a obelgami i pogróżkami pod adresem Aleksandry Dulkiewicz. Do Telewizji Publicznej nie dotarły żadne sygnały o pogróżkach, a publikacje prasowe w innych mediach nie mogą być, zdaniem Olechowskiego, uznane za fakt.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.